Jste zde

Všeho s mírou aneb jak na doplňky v interiéru?

Všeho s mírou aneb jak na doplňky v interiéru PR Zdroj: Pixabay
Při rekonstrukci či zařizování bydlení myslíme především na praktickou stránku věci, tedy nábytek, výmalbu či podlahy. Jsou to však právě doplňky, které z interiéru udělají domov.

31. 1. 2022

Při jejich výběru se bohužel často dopouštíme celé řady chyb. V dnešním článku vám proto poradíme, čeho se při nákupu doplňků vyvarovat.

Proč jsou doplňky důležité?

Vhodně zvolený nábytek je sám o sobě naprostým základem každé místnosti, zatímco doplňky jí dodávají duši. Přestože v interiéru plní primárně estetickou funkci, může se jednat o praktické předměty, které nejen pěkně vypadají, ale také nám dobře slouží. To se týká především nejrůznějších koberců, hodin či zrcadel. Vkusnými a zároveň praktickými doplňky mohou být například také stojany na víno či úložné koše.

Všeho s mírou

Pokud jste někdy zamířili do oddělení doplňků, sami moc dobře víte, jak široké nabídce čelíte. K dostání je opravdu nepřeberné množství dekorací, od svíček přes polštářky a plédy. Přestože vás může lákat koupit každou drobnost, která se vám zalíbí, pamatujte na pořekadlo: „Všeho s mírou.“ V potaz berte především rozměry místnosti, které nemusí vždy nahrávat velkému množství doplňků.

Rozhodně to ale neznamená, že byste se měli uchýlit k naprostému minimalismu. Pokud však nechcete skončit s hromadou lapačů prachu, které navzájem ani neladí, držte se jednoduchého pravidla – do každé místnosti zvolte jeden až dva dominantní doplňky, které zaujmou na první pohled. Může jít třeba o designovou lampu, obraz či výrazný koberec. Ostatní doplňky přidávejte s rozvahou a především se vyhněte nevzhlednému hromadění.

Pokojové rostliny

Přestože se na ně při zařizování interiéru občas trochu zapomíná, i pokojové rostliny patří mezi důležité doplňky každého interiéru. Nejenže do místnosti vznášejí příjemnou atmosféru, ale také dokáží čistit vzduch.

Při výběru vhodné pokojovky však nezapomínejte také na vhodně zvolený květináč. Ten by měl přirozeně zapadat do interiéru. V případě rostlin s výraznými listy, tedy monster či fíkusů, volte spíše střídmější květináč, který nechá vyniknout jejich kráse.

Pozor na barevnou paletu

Výběr barev se může zdát poměrně přímočarý a především pevně daný zvoleným nábytkem. I když byste se měli držet zvoleného barevného schématu, rozhodně neplatí, že není prostor pro experimenty – v případě, že jste zvolili spíše světlé barvy, se rozhodně nebojte interiér trochu oživit barevnými doplňky.

A v jaké míře? Chybu rozhodně neuděláte, pokud se budete držet schématu 10:30:60. Zatímco 60 % interiéru by měly tvořit neutrální barvy, z 30 % můžete použít na barvy o něco nápadnější. Zbylých 10 % je vyhrazeno nepřehlédnutelně sytým barvám, které pokoji dodají šmrnc.

Kde koupit bytové doplňky?

Ačkoli vás možná časopisy o interiérovém designu přesvědčují o opaku, stylové doplňky vás nemusí stát celé jmění. Na opravdu zajímavé kousky za příznivou cenu můžete narazit ve většině obchodů s nábytkem a bytovými doplňky. Vyplatí se však zapátrat a najít takové doplňky, které skvěle zapadnou do vašeho interiéru.

Pokud nechcete strávit hodiny a hodiny obcházením kamenných prodejen, jednoduše zalistujte jejich aktuálními letáky, které můžete najít například na stránce Kimbino. Díky celé řadě slevových akcích tak pořídíte stylové doplňky za opravdu bezkonkurenční cenu.

A v případě, že máte vy či někdo ve vaší rodině šikovné ruce, je načase pustit se do výroby doplňků svépomocí, ať už se jedná o nástěnný obraz či pletený přehoz přes sedačku. Opět však nezapomínejte, že výrazný solitér často udělá větší parádu než celá výstavka drobných a nevýrazných dekorací.

Související články