Jste zde

Více než jen letní prostor: Celoroční zahradní domky a altány

zahradní domky a altány PR Zdroj: mujaltan.cz
Zahradní altánky a domečky se mnohdy pojí s teplými letními dny, kdy nabízejí stinné útočiště před sluncem nebo místo, kde si můžete vychutnat chládek. V posledních letech se však tyto venkovní stavby vyvinuly za hranice letního využívání.

25. 9. 2023

Moderní zahradní altánky a domky jsou dnes navrženy tak, aby se daly využívat během celého roku a poskytují všestranné prostory pro odpočinek, práci či zábavu bez ohledu na roční období.

Proč jsou celoroční zahradní domky a altány stále více oblíbené?

Jedním z klíčových faktorů, které zvyšují popularitu celoročních zahradních domků a altánků je jejich přizpůsobivost sezónním změnám. Tyto struktury již nejsou omezeny pouze na využívání během léta. Jsou zkonstruovány a vybaveny tak, aby odolávaly povětrnostním vlivům a poskytly pohodlí a komfort během celého roku. Se správnou izolací, topnými a ventilačními systémy mohou nabídnout pohodlný prostor i během chladných zimních měsíců. To z nich dělá skvělou investici pro ty, kteří by chtěli maximalizovat svůj vnější životní prostor.

Celoroční zahradní domky a altány mohou také zvýšit hodnotu vaší nemovitosti. Jsou vnímány jako doplňky, které rozšiřují použitelnou plochu domu. Ať už se používají jako pokoj pro hosty, domácí kancelář či relaxační zóna, zahradní altánky a domky mohou výrazně zvýšit přitažlivost nemovitosti pro potenciální kupce.

Zahradní altánky a domky poskytují obecně mnoho výhod a benefitů a proto by byla škoda limitovat je jen na letní měsíce. Moderní zahradní domky a altány jsou navrženy s ohledem na všestrannost a během roku mohou sloužit k řadě účelů. V zimě se z nich může stát útulné útočiště s pohodlným sezením a topením. Na jaře a na podzim mohou být ideálními místy pro venkovní stolování a zábavu. V létě nabízí stín a chladný vánek. Schopnost transformovat tyto prostory na základě sezónních potřeb přidává na jejich celoroční přitažlivosti.

Kromě toho, celoroční zahradní domky a altány poskytují možnost zůstat ve spojení s přírodou ve všech ročních obdobích. Například okna od podlahy až ke stropu a dobře navržené dispozice mohou poskytnout ničím nerušený výhled na okolní zahradu, což umožňuje vychutnat si krásu měnících se ročních období a zároveň zůstat v pohodlí.

Jak transformovat domeček nebo altán na celoroční používání?

Ať už chcete využívat váš domeček nebo altán pro jakýkoli účel, přeměnit je na celoroční zahradní stavby lze poměrně jednoduše. Jak na to?

Prvním krokem při přeměně zahradní stavby na celoroční používání je zajistit správnou izolaci, která pomáhá udržovat příjemnou teplotu ve interiéru. Existuje několik možností izolace. U zahradních domků se nejčastěji využívá sklolaminátové izolace. K zateplení altánů se může využít speciální průhledná fólie, která ochrání vnitřek altánku před povětrnostními vlivy. Pro ještě lepší efekt se může zateplit střecha altánu s využitím skelné vaty.

Pro udržení příjemné teploty po celý rok zvažte přidání topného a chladicího systému do vaší zahradní stavby. Existuje několik způsobů vytápění, ze kterých si můžete vybrat. Některé, které můžete zvážit:

  • Elektrický ohřívač – elektrický ohřívač může být efektivním a nákladově výhodným způsobem vytápění. Můžete si vybrat ohřívač s termostatem pro přesnou regulaci teploty.

  • Klimatizační jednotka – klimatizace s možností vytápění může být dobrou volbou, pokud chcete spojit ochlazování během léta a vytápění během zimy.

  • Ohřívač nebo ventilátor – pokud zahradní domek nebo altán budete využívat jen příležitostně, přenosný ohřívač nebo ventilátor mohou být výhodnější možností.

Pro celoroční využívaní zahradních staveb je klíčové i správné osvětlení, které by mělo vhodně kombinovat přirozené a umělé osvětlení. Důležitými komponenty jsou okna (v případě zahradních domků), která by měla být dostatečně velká, aby propouštěla dostatek denního světla. I při umělém osvětlení domku či altánku máte několik možností – dobrou strategií by mohlo být vrstvené osvětlení a tedy kombinace hlavního a doplňkových osvětlení. Využít můžete LED osvětlení, které je energeticky účinné. K zahradním stavbám se skvěle hodí i světelné řetězy, bodová světla a závěsné lucerny, které dotváří příjemnou a harmonickou atmosféru.

Na celoroční využívání domečku či altánku se vám jistě budou hodit i elektrické zásuvky. To obzvláště, pokud plánujete využívat domeček nebo altán jako domácí kancelář, studio nebo dílnu či ateliér. Ale elektrické zásuvky se hodí i pro běžné používání zahradních staveb. Můžete si do altánku například pořídit varnou konvici a připravovat si tak čaj během zahradních posezení přímo v něm.

Zahradní altánky a domky překročily své tradiční role letních prostor. Vyvinuly se na celoroční útočiště, která přidávají hodnotu, funkčnost a všestrannost obytným nemovitostem. Ať už hledáte klidný pracovní prostor, útulný koutek pro čtení nebo místo pro zábavu hostů, tyto struktury poskytují bezproblémové propojení mezi vnitřním a vnějším bydlením. To vám umožní plně využít vaší zahrady bez ohledu na počasí a vychutnávat si její krásy v každém ročním období.