Jste zde

Věčné téma spotřeby energie. Jak zkrotit účty a ušetřit?

úspory energie Zdroj: pixabay.com
Energie už k našemu životu neodmyslitelně patří. Čas od času nás ale dokáže zaskočit účet s vyšší částkou, než jsme čekali. Pokud jste se poznali, podívejte se, jak se dá v domácnosti na energiích uspořit. Příště to bude lepší!

7. 10. 2020

Vezmeme si do hledáčku elektřinu, kterou svítíme, mnozí i vaříme, nebo dokonce vytápíme. Aby nás na konci zúčtovacího období neskolil zmiňovaný účet, je vhodné zaměřit se na úspory tepla. Jen tak nebudete topit nazdařbůh.

5 tipů, jak si vystačit s menší spotřebou energie na vytápění

V hlavní roli tady bude těsnění oken a dveří. Jestli ještě nemáte moderní plastová okna a dveřmi vám táhne, že je to cítit až v obývacím pokoji, zainvestujte do nápravy. Vrátí se vám!

Úspory energie můžete dosáhnout taky tím, že nastavíte teplotu v jednotlivých místnostech individuálně. Jen snížením vytápění z 25 °C na 20 °C ušetříte i 30 % nákladů na danou místnost. A třeba v ložnici opravdu nepotřebujete mít „saunu“.

Nevypínejte topení úplně. A to ani v případě, že třeba v zimě odjíždíte na týden na hory. Odborníci radí nechat nastavenou teplotu na 15 °C, aby stěny dočista nevychladly. Je pak totiž těžké je znovu vyhřát a v rodinných domech to může dát nakonec rozpočtu pořádně zabrat. A to ani nezmiňujeme, jak snadno mohou zdi začít podléhat plísním.

Kromě tepla můžete elektřinu ušetřit třeba i vhodným svícením.Zdroj: pixabay.com

Další možností je udělat kompromis a nechodit doma v tričku. Stačí na sebe hodit svetr a dlouhé kalhoty, případně teplejší ponožky. Vyjde to levněji než si doma dělat tropy.

A nakonec „zachumlejte“ i byt. Zahřát ho můžete i opticky. Stačí mít teplejší barvy na stěnách a použít doplňky vyrobené z vhodných materiálů – ideální jsou kožešiny, flanel a prospějí i silnější závěsy.

Buďte připraveni. Pomůže vám měřič elektrické energie

Každý, kdo se děsí dalšího vyúčtování, může svůj strach omezit na minimum. Stačí si pořídit měřič elektrické energie – jednoduché zařízení, které vám prozradí, kolik energie vaše spotřebiče „berou“ a kolik vás to bude stát. Měření spotřeby elektřiny s ním je jednoduché. Na jeho displeji hned uvidíte třeba příkon spotřebiče, výdaje v korunách, provozní napětí a další důležité informace. Na vás pak je zvážit, jestli byste neměli zavést další úsporná opatření nebo změnit dodavatele energií.