Jste zde

Teplo se blíží: 3 otázky při výběru klimatizace do bytu

Zdroj: www.hornbach.cz
Horké letní dny jsou tu dřív, než se nadějete. Buďte na ně s předstihem připraveni. Chcete ventilátor se kterým nebudete mít žádné starosti? Nebo výkonnější mobilní a dělenou klimatizaci? Poradíme vám, jak se dá elegantně vyřešit ochlazování místnosti.

3. 4. 2018

Jaké jsou vaše technické možnosti?

Před výběrem a nákupem si rozmyslete, zda vám bude stačit klimatizace, která nepotřebuje žádnou složitou instalaci. Mezi takové patří přenosné ventilátory, ochlazovače vzduchu nebo mobilní klimatizace. Pokud uvažujete o výkonnějších klimatizačních jednotkách, poohlédněte se po takzvaných dvoudílných nástěnných.

Ochlazovač vzduchu může být považován za alternativu ke klimatizacím. Pracuje na principu odpařování vody, kdy se nekonečný pás stále namáčí v zásobníku s vodou. Z pásu se pak voda odpařuje pomocí ventilátoru. Ochlazovač dokáže vzduch v místnosti ochladit o 3–5 stupňů Celsia. Spotřeba vody, která se odpaří do prostoru, je až deset litrů denně. Musíte mít současně otevřené okno a místnost větrat, protože vlhkost by šla z ochlazovače rovnou do zdí.

Zdroj: www.hornbach.cz

Pro a proti mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace je kompaktní a snadno se dá přemístit do jiné místnosti. Potřebujete pouze vyřešit odvod teplého vzduchu a vlhkosti směrem ven za pomocí flexibilní hadice. Nejčastěji se toto řeší zakoupením okenní izolace nebo otvorem ve zdi či v okně.

Nevýhodou mobilní klimatizace je její nižší výkon a vyšší hlučnost. Dělí se do tří základních výkonů podle britské tepelné jednotky BTU. Pro lepší představu uvádíme příklad, kdy se klimatizace s výkonem 7000 BTU hodí do místnosti o ploše do cca 15 m2.

Další možností je investice do výkonnější nástěnné klimatizační jednotky a s tím spojené náročnější stavební úpravy. Dělená klimatizace je tišší než klimatizace mobilní a díky zabudovanému tepelnému čerpadlu vám i zatopí.

Zdroj: www.hornbach.cz

Vnitřní jednotka vyfukuje do místnosti studený nebo teplý vzduch. Venkovní jednotku můžete umístit například na balkón nebo pomocí konzole připevnit na fasádu. Počítejte s tím, že váha venkovní jednotky je zhruba 30 kg. Denní energetická spotřeba je přibližně 6–20 kWh.

Jak velký prostor bude klimatizace ochlazovat?

Při výběru klimatizace je velmi důležitý údaj o velikosti plochy, kterou bude přístroj ochlazovat. Mobilní klimatizace se dělí do tří základních výkonů chlazení a dokážou fungovat na maximální výkon na plochách od 10 do 40 m2. Dělená klimatizace zvládne i místnosti nad 30 m2.
Ale pozor, nejen metry čtvereční, ale také celkový objem místnosti a izolace ovlivňují výběr správné klimatizační jednotky.

Zdroj: www.hornbach.cz

Jak často budete klimatizaci používat?

Výběr klimatizace je také o ceně, designu a o výrobci. Ten udává její výkon, který je vlastně hodinovou spotřebou. Správné používání klimatizace pak zvýší efektivitu a úsporu energie. Pokud například necháte klimatizaci běžet celý den, ušetříte tím energii. Klimatizace dnes navíc mají nejen termostaty, ale i další speciální režimy, časovače, dálková ovládání a samostatnou funkci odvlhčování, které dokážou zpříjemnit horký den i noc.

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH