Jste zde

Úklid bez chemie a se škrobem. Jak tenhle zázrak funguje?

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jen co otevřete vchodové dveře, vyvalí se na vás typická „vůně“ čisticího prostředku s vysokým obsahem chloru. Ve WC míse máte zavěšené nejrůznější „voňky“ a celý prostor po každé návštěvě toalety pro jistotu vystříkáte osvěžujícím sprejem.

25. 8. 2020

Ani podlahové čističe nejsou tak úplně bez viny, o leštidlech oken nebo sprejích, které mají dřevěné plochy zbavit prachu, dodat jim lesk a „typickou“ vůni ani nemluvě.

O čisticích prostředcích, které v domácnosti hojně využíváme, si mnozí mylně myslí, že jsou naprosto bezpečné. Bohužel i zde platí, že všeho moc škodí. Co takhle vyzkoušet přírodní alternativu, k níž potřebujete jen obyčejný škrob? Ten už dávno neslouží pouze k zahušťování pokrmů. S jeho pomocí vypulírujete domácnost do naprostého lesku. Stačí jen vědět, jak na to.

Ekologický čisticí prostředek

Jarní úklid na sebe nenechá dlouho čekat. Tuhou zimu pravděpodobně nejvíce odnesla vaše okna. Abyste jim navrátili původní krásu a lesk, stačí si pozvat na pomoc bramborový nebo kukuřičný škrob.

Návod je jednoduchý – stačí smíchat lžičku oblíbeného prostředku na nádobí se lžičkou škrobu. Směs důkladně rozmíchejte ve 3,5 l vody a naneste na okna čistou houbičkou. Poté setřete stěrkou a vyleštěte.

Zbavte se přebytečného leštidla

Že jste to přehnali s leštěnkou? Žádnou paniku! Stačí „postižené“ místo posypat škrobem a nechat působit asi pět minut. Škrob na sebe naváže přebytečnou mastnotu a zbaví povrchy nevzhledných map. Po pěti minutách místo otřete suchým hadříkem nebo savou papírovou utěrkou. Opakovat můžete dle libosti.

Mastnota nemá šanci

A u mastných fleků a skvrn ještě chvíli zůstaneme. Potřísnili jste si oblíbenou zástěru prskajícím olejem? Pak opět přizvěte na pomoc škrob. Mastnotou nasáklé místo nejdříve vysušte čistým hadříkem anebo papírovou utěrkou. Poté místo zasypejte lžičkou bramborového nebo kukuřičného škrobu a nechte působit asi patnáct minut. Škrob jednoduše setřeste a vyperte dle obvyklých zvyklostí.

Uklízet můžete chytře a šetrně. Zkuste to se škrobem!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Prádlo naškrobíte už v pračce

Nechcete se zdržovat s dodatečným škrobením prádla? Vyzkoušejte alternativu se škrobem a zapnutou pračkou. Lžičku rozpuštěného škrobu v 1 l vody přidejte do posledního máchání a o nic dalšího se nemusíte starat.

Naškrobený vzhled prádla

A u praní, následného sušení a žehlení ještě chvíli zůstaneme. Aby prádlo získalo typický naškrobený vzhled, připravte si rozprašovací lahev, lžíci škrobu a 150 ml vody. Škrob v lahvi důkladně rozmíchejte a postříkejte jím prádlo těsně před žehlením. Škrob nedává prádlu jen typický tvar, ale také jej chrání před opětovným ušpiněním. To vše za zlomek ceny oproti drahým chemickým prostředkům z drogerií. 

Čištění drahých kovů bude hračka

Zčernalé stříbro nebo tmavnoucí zlato už nemusíte nechávat draze čistit u klenotníka. I tady dost dobře oceníte jedinečné vlastnosti škrobu. Připravte si tuhou pastu ze škrobu a pár kapek vody. Tu naneste na šperky nebo stříbrné příbory, misky či svícny v domácnosti. Nechte působit zhruba 15 minut a poté vyleštěte měkkým hadříkem.

Ulepené povrchy a drobnosti

Škrob dokáže skvěle bojovat také s ulepenou dětskou židličkou, jídelním stolem nebo třeba hracími kartami či dětskými hračkami. K očištění povrchů vám postačí měkký hadřík se škrobovou pastou, karty či drobné předměty stačí nasypat do většího pytlíku, v němž už budete mít připravený škrob. Pytlíkem párkrát zatřeste a jeho obsah bude opět jako nový.

Používáte škrob v domácnosti? Dejte nám vědět, jak se vám osvědčil.