Jste zde

Trendy, technologie a inovace v pracovní obuvi

pracovní boty pr Zdroj: Ardon
Vývoj pracovní obuvi sahá daleko do minulosti až k počátkům samotného obuvnictví.

8. 7. 2024

Od primitivních forem ochrany nohou v podobě dřevěných nazouváků, přes pevné kožené boty až po inovativní produkty, jako jsou například ultralehké boty sportovního střihu s kompozitními bezpečnostními prvky. Moderní materiály přitom zvyšují nejen bezpečnost, ale také pohodlí pracovníků.

Inspirace v outdoorové obuvi

Ješte v 90.letech minulého století chodili v Česku pracovníci v modrých nebo v černých montérkách a všichni měli na nohou černé komisňáky. V podstatě si nikdo neuměl nic jiného představit. S postupem času, jak se český trh otevřel zahraničním trendům, vzrůstaly nároky na design a na funkčnost, a od té doby urazil obor osobních ochranných prostředků obrovský skok dopředu.

Začaly se postupně objevovat nové materiály a výrobci pracovní obuvi se hodně inspirovali v outdoorové obuvi a tyto dva segmenty trhu se začaly prolínat. V pracovních botách tak začaly hrát větší roli syntetické materiály, textilní svršky, voděodolné membrány či nové styly uzavírání, třeba kolečkové rychlouzávěry, které jsou běžné na lyžácích a bruslích.

Ochrana špičky a chodidla - od oceli po karbon

Je třeba si vysvětlit rozdíl mezi pracovní a bezpečnostní obuví, jde totiž o standardizované termíny. Certifikované modely pracovní i bezpečnostní obuvi slouží k výkonu zaměstnání a mají normou stanovené základní parametry, které zajišťují jejich vyšší odolnost a životnost. Rozdíl je v tom že bezpečnostní obuv obsahuje na rozdíl od té pracovní některé specifické ochranné komponenty, které chrání nohu před mechanickým poškozením. Těmito komponenty jsou bezpečnostní tužinka, která chrání prsty, a protipropichová planžeta, která chrání chodidlo před poraněním. Tyto významné součásti jsou vyrobeny z různých materiálů, což ovlivňuje jejich hmotnost a míru ochrany.

Dříve byla nejrozšířenějším bezpečnostním prvkem ocelová tužinka a ocelová planžeta. Později se začaly používaly kompozitní tužinky, plastové tužinky či hliníkové tužinky. V současné době se v nejpokročilejších modelech používají dokonce karbonové tužinky, které jsou ještě lehčí. Všechno tedy směřuje k zlehčování pracovní obuvi.

Například výrobce pracovní obuvi Ardon Safety má ve své nabídce boty s bezpečnostními prvky s přídavkem karbonových mikročástic.

g3396_006.jpg

pracovní boty
Zdroj: 
Ardon

Ergonomie a komfort

Ergonomie je klíčovým aspektem při vývoji pracovní obuvi. Obuv musí být navržena tak, aby poskytovala maximální komfort a bezpečí během dlouhých pracovních hodin. To zahrnuje mnoho aspektů: např. prodyšnost svršku, správnou absorpci energie v oblasti paty, protiskluzné vlastnosti podešve a další. Pro pracovníky, kteří většinu času stojí, je důležité, aby obuv měla vhodnou podešev a vnitřní stélku, která snižuje namáhání páteře. Pro pracovníky, kteří hodně chodí, může být elastičtější, což poskytuje lepší odpružení a stabilitu při chůzi.chůzi.

Od usně po pletené svršky z jednoho kusu

Historicky byla základním materiálem pro výrobu obuvi kůže, která nabízí vynikající mechanické a fyzikální vlastnosti. Dnes jsou však stále populárnější syntetické materiály, které nabízejí specifické výhody jako nižší hmotnost a lepší propustnost pro vodní páru. Moderními technologiemi lze vyrobit například pletené svršky z jednoho kusu, které se napínají na kopyto a na ně se následně montuje spodek obuvi, např. dvoukomponentní PU/PU podešev. Tyto boty jsou lehké, pohodlné a flexibilní, což je ideální pro vnitřní pracovní prostředí, jako jsou například montážní haly či sklady.

Vývoj nové pracovní obuvi

Proces vývoje nové pracovní obuvi začíná identifikací potřeb trhu a požadavků zákazníků. Například společnost Ardon Safety, jeden z největších českých výrobců a dodavatelů pracovních ochranných pomůcek, sleduje trendy a technologie na trhu a vyvíjí produkty, které splňují specifické požadavky pracovního prostředí. Vývoj nového modelu trvá přibližně 6 až 18 měsíců, včetně testování vzorků a certifikace. Testování zahrnuje zpětnou vazbu od skutečných uživatelů, což je klíčové pro optimalizaci ergonomie a funkčnosti obuvi.

g3363_006.jpg

pracovní obuv
Zdroj: 
Ardon

Trendy v pracovní obuvi

Trendy v pracovní obuvi se vyvíjejí směrem k lehčím a pohodlnějším materiálům a designům inspirovaným sportovní obuví. Moderní pracovní obuv je barevnější, často zahrnuje syntetické materiály nebo má svršek tkaný z jednoho kusu textilie. Vývoj směřuje k co největší pohodlnosti a lehkosti, přičemž se stále zvyšuje bezpečnost a odolnost obuvi