Jste zde

Transparentní nábytek provzdušní byt

Zdroj: kartellstorela.com

Plastový nábytek se obvykle spojuje s futuristickými 60. léty. Je čas toto tvrzení přehodnotit a dát šanci originálnímu průhlednému designu. Inspirujte se!

15. 5. 2014

Transparentní nábytek je výhra hlavně pro malé byty. Navozuje totiž vzdušnost a lehkost a tím opticky pomáhá malému prostoru nevypadat přehlceně. A má ještě jednu výhodu - kterou však někdo může nazvat nevýhodou: je na něm a v něm všechno vidět. Mít transparentní skříňku znamená v praxi to, že do ní neschováte to, co se vám zrovna nechce uklízet. Musíte zkrátka udělat pořádek.

transparent2

Neobvyklému materiálu transparentního nábytku dává vyniknout minimalistický návrh. Zdroj: kartellstorela.com

Nebojte se míchat styly

Další výhrou průhledného nábytku je jeho schopnosti sžít se s jakýmkoli dalším kouskem v jiném stylu. Nebojte se postavit transparentní židle k jídelnímu stolu z masivu a nad hlavu si zavěsit bohatě zdobený barevný lustr. Váš pokoj tuhle divokou kombinaci snese. Oblé transparentní židle se ale nejlépe vyjímají u kruhového dřevěného stolu. Snoubení klasiky a moderního vzezření jde v tomto případě skvěle dohromady.  

transparent5

Stolek od návrháře Johna Brauera má příznačný název Illusion. Zdroj: connox.com

Klasika, která se inspirovala na francouzském dvoře

Naprostou klasikou je mezi transparentním nábytkem židle Louis Ghost Chair, kterou navrhnul designér Philippe Starck. Při její tvorbě se inspiroval čalouněným vyšperkovaným křesílkem francouzského panovníka Ludvíka XVI. Při osekávání původního designu na základy postupně vytvořil „ducha“ židle, po kterém je slavný kousek pojmenovaný. 

transparent3

Židle, která způsobila pozdvižení. Zdroj: nendo.jp

Z bytů se postupně akrylový nábytek dostal až do kanceláří. Nejoblíbenější jsou zde průhledné stoly a židle, které dodávají místnosti minimalistický designový a moderní ráz. Často je proto najdeme u návrhářů všeho druhu. Nejaktuálnějším trendem je kombinování transparentního plastu a kůže. 

transparent4

Při designování transparentního stolu si návrháři Nendo vzali jako klíčový prvek kombinaci dřeva a jeho plastové napodobeniny. Zdroj: nendo.jp

Kombinace dřeva a plastového dřeva se líbí

Kombinace netradičních materiálu a vzhledu je cesta, kterou se vydává mnoho designérů. Za všechny uveďmě například japonské návrhářské studio Nendo, které v roce 2011 ohromilo Milan Design Week se svou transparentní kolekcí. Židle, které je potažená polyuretanovým materiálem, jež se běžně používá na balení, vypadá jako obrácený stolek čerstvě přivezený z obchodu. Další velký úspěch zaznamenal stůl z „transparentního dřeva“ kombinovaný s opravdovým dřevem. Návrháři zachovali strukturu původního materiálu a vytvořili zajímavý optický efekt.

K transparentnímu nábytku se skvěle hodí bílá barva. Zjistěte, jak ji použít v interiéru v článku Fotoinspirace: Bílá v bytě. Jakou barvou ji doplnit?

Související články