Jste zde

Topte elekrickým infrapanelem za rozumné peníze. Obavy s plynem hoďte za hlavu

aaaradiatory 2 úvodní Zdroj: Shutterstock
Infračervené topné panely, známé zkráceně také jako infrapanely, jsou jedním ze zdrojů tepla určených pro vytápění domácností. Jedná se o moderní a úsporný způsob topení, který pro ohřev místnosti využívá podobně jako slunce sálavé (infračervené) teplo.

24. 10. 2022

Infratopení je vhodné do koupelen, kanceláří, na schodiště a do dalších obytných prostor. Své uplatnění najde i v zimních zahradách, pergolách nebo na balkónech. Při vhodném nakombinování zvládnou vytopit i celý dům.

Infračervený radiátor tvoří dva ocelové plechy, mezi nimiž jsou ukryty topné kabely odolné proti vysokým teplotám. Infrapanely jsou velmi účinné, jejich povrch se zahřeje až na 90 °C do několika sekund a celá místnost je příjemně vytopená za pár minut. Sálavé infra panely je možné dle typu postavit na podlahu, připevnit na stěnu nebo ke stropu.

Potřebujete poradit?
Vyberte si elektrický infra panel (pod odkazem naleznete aktuální nabídku) přesně podle Vašich požadavků v eshopu AAAradiatory.cz. Specialista na prodej a poradenství v oblasti tepelné techniky vám se vším pomůže.

Výhody infrapanelů

Jsou účinné a mají nižší tepelné ztráty

Infračervené topení je díky vestavěné termoregulaci velmi úsporné. V porovnání s jinými technologiemi vytápění stavba dosahuje menších tepelných ztrát.

Infrapanely pomáhají:

 • prohřívat prostor efektivně a rovnoměrně
 • celkově ohřívat zdivo, nikoliv pouze lokálně jako u klasických radiátorů
 • akumulovat teplo ve spodní části místnosti, teplota u stropu a podlahy je zhruba stejná
 • využít teplo tam, kde je potřeba, teplo neuniká do podlahy

Ekologické řešení vhodné pro alergiky

Elektrické infra radiátory jsou ohleduplné k životnímu prostředí a prospěšné pro vaše zdraví. Infračervené záření nevysušuje vzduch, nesnižuje množství kyslíku v místnosti a nevíří prach. Při používání infrapanelů nedochází ke kondenzaci vody na stěnách, zdivo se naopak vysušuje, což napomáhá předcházet vzniku plísní. Infrazářiče produkují příjemné teplo jako u kachlových kamen, které má na člověka blahodárný vliv. Co se týká zdraví, infračervené paprsky posilují imunitu. Dále také ulevují od bolesti zad a kloubů, pomáhají při artritidě, revmatických onemocněních a nachlazení.

Originální design

Jak bylo zmíněno, infratopení je moderní druh vytápění, což dokazuje jeho inovativní vzhled. Výměnou fádního plechového krytu za nehořlavou skleněnou tabuli se infrapanel rázem promění v hotové umělecké dílo. Tzv. topné obrazy slouží v místnosti nejen jako nástěnné topidlo, ale také jako dekorace. V nabídce jsou nejrůznější motivy. Existuje také možnost vlastního návrhu, kdy se infratopení potáhne speciální fólií s vaší fotografií. To dělá z topného systému nadčasovou záležitost.

Porovnání spotřeby infrapanelů s ostatními zdroji tepla

Pro srovnání nákladů za vytápění nelze vycházet pouze z výdajů na provoz, ale také z dalších nákladů nutných na:

 • realizaci a zprovoznění otopné soustavy,
 • provoz všech elektrospotřebičů dle tarifu,
 • opravy, revize, čištění, amortizaci zařízení.

Níže najdete přehledný graf srovnávající infrapanely s dalšími zdroji tepla: černé uhlí, kos, dřevo, dřevěné brikety, dřevěné pelety, štěpka, rostlinné pelety, obilí, zemní plyn, propan, lehký topný olej, přímotopy a tepelná čerpadla.

Výsledné hodnoty vychází z aktuálních cen a předpokladů:

 • podlahová plocha 150 m2
 • tepelná ztráta domu 7 kW
 • 4 osoby v domácnosti (příprava TUV 50 litrů na 1 osobu)
 • tarif elektrické energie dle ceníku ČEZ 2017, jistič do 3×25 A
 • standardní vybavení domácnosti (myčka, elektrický sporák, trouba, mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, pračka, sušička, osvětlení, televize)

unnamed.png

aaaradiatory graf
Zdroj: 
aaaradiatory.cz

Infračervené topné panely se rychle a jednoduše instalují. Jsou nenáročné na údržbu a snadno se ovládají. Jejich životnost se pohybuje v rozmezí 30–50 let. Za těchto předpokladů vychází infrapanely v porovnání s ostatními typy otopných soustav nejlépe ze všech.

Nevýhody infrapanelů

Jeden infrapanel komfortně prohřeje jednu místnost

Infračervené panely produkují sálavé teplo, které se šíří do prostoru. Při vytápění nevzniká jakékoliv proudění, takže se teplý vzduch nemá jak dostat do vedlejší místnosti, což umožňují například akumulační kamna. Z tohoto důvodu by měl být v každém vytápěném pokoji jeden infrapanel. Samozřejmě záleží vždy na vnitřním uspořádání budovy a konkrétním návrhu řešení.

Čas ohřátí prostoru je delší

Konvenční druhy vytápění nejprve zahřívají okolní vzduch a až poté okolní předměty. Infratopení funguje opačným principem. Infračervené záření se primárně akumuluje na předmětech v místnosti (stěny, podlahu a nábytek) a až poté se ohřívá vzduch, i tak vytopí prostor do pár minut. Infrapanely jsou vhodné pro běžný provoz domácností, kde je denní rozdíl teplot do 5–8 °C, případně na temperování na určitou teplotu. Jsou vhodné do budov, v nichž se nebydlí po celý rok, jako jsou chaty, chalupy a jiné rekreační budovy.

Infrapanely, nebo přímotop?

Sálavé topné panely nejsou klasické elektrické přímotopy. Oba zdroje tepla mají odlišný princip šíření tepla. Klasické topení ohřívá vzduch v místnost. Teplý vzduch je u stropu a studený vzduch se drží u země. Infratopení funguje jinak. Nejprve ohřívá stěny a až poté vzduch. Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem činí maximálně 2 °C, takže pro zajištění dostatečného tepelného komfortu vám bude stačit vytápět na nižší teplotu. Ve srovnání s přímotopy jsou náklady na provoz infrapanelů výrazně levnější, pohybují se přibližně mezi topením na tuhá paliva a topením na plyn.


Vyberte si elektrický infra panel přesně podle Vašich požadavků v eshopu AAAradiatory.cz – specialista na prodej a poradenství v oblasti tepelné techniky.

Související články