Jste zde

Tipy na správnou péči o stříbrné náušnice

prsten Zdroj: www.eppi.cz
Stříbrné náušnice patří k těm nejvděčnějším. Jsou cenově dostupné, zpravidla potažené rhodiem, a tedy hypoalergenní, a díky neutrální barvě se hodí ke všemu.

3. 10. 2021

Jistě máte také šperkovnici plnou půvabných kousků a přemýšlíte, jak je udržet v nejlepší formě. Podívejme se proto spolu na to, jak se správně starat o stříbrné náušnice.

Prevence je základ

Všichni chceme, aby nám stříbrné šperky vydržely krásné co nejdéle. Stačí k tomu dodržovat pár jednoduchých pravidel a sami uvidíte, že trocha péče dělá zázraky.

  • Při sportu, plavání, koupání a sprchování si náušnice sundávejte. Věřte, že chlor, pot a vlhko narušují povrch stříbrných náušnic. Klenoty pak ztrácejí svůj lesk a barvu.
  • Náušnice nasazujte až po použití veškeré kosmetiky, krémů a parfémů. Chemické látky ve výrobcích obsažené stříbrným šperkům nesvědčí.
  • Pořiďte si šperkovnici nebo využívejte originální krabičky. Každý kousek, když ho zrovna nemáte na sobě, si zaslouží uložit do měkkého textilu. Zamezíte mechanickému poškození a vlivu vlhkosti a náušnice vždycky najdete na svém místě. 

bydlimekvalitne.cz_1.jpg

šperkovnice
Zdroj: 
www.eppi.cz

Domácí čištění stříbra

Všichni to známe. Stříbro časem černá i při nejlepší péči. Způsobují to látky, které se přirozeně vyskytují ve vzduchu. Oxidaci však můžete předcházet a zpomalit ji. A jak vyčistit stříbrné šperky v domácích podmínkách?

  • Do teplé vody kápněte prostředek na mytí nádobí a do bublinek namočte měkký hadřík. Tím pak klenot jemně otírejte.
  • U náušnic s drahokamy můžete okolí kamene očistit pomocí měkkého kartáčku, ale pozor na poškrábání kovu a drahého kamene. 
  • Vyčištěný šperk opláchněte studenou vodou a vyleštěte hadříkem, který nepouští nitky.

Na čištění stříbrných šperků vám doporučujeme používat tento způsob. Existuje celá řada "babských rad", od využití jedlé sody, citronu, Coca Coly po sůl, zubní pastu a pivo. Všechny uvedené prostředky ale obsahují abrazivní částice nebo chemikálie, které mohou klenot při neopatrnosti poškodit.

bydlimekvalitne.cz_2.jpg

čištění stříbra
Zdroj: 
www.eppi.cz

Profesionální čištění stříbra

Jestliže si na údržbu zčernalých náušnic doma netroufáte, nebo jsou vaše šperky už hodně zanesené, spolehněte se na profesionála. Zlatníci jsou vybavení speciálními čističkami a chemickými roztoky, které klenoty šetrně zbaví nečistot. Do zkušených rukou klenotníka doporučujeme vložit i náušnice s drahokamy.

Stříbro a šperky z něj zůstávají velmi populární. Pokud chcete, aby i vaše kousky zůstaly dlouho krásné, pečujte o ně.