Jste zde

Tipy, jak prát, sušit a skladovat luxusní spodní prádlo, aby nepřišlo o své vlastnosti

péče o luxusní prádlo PR Zdroj: Shutterstock
Synonymem luxusního spodního prádla je kvalita a pohodlí. Aby si ovšem prádlo své skvělé vlastnosti udrželo co nejdéle, vyžaduje řádnou péči. Ta spočívá v tom, jak jej perete, jaké prací přípravky na spodní prádlo používáte a jak je skladujete.

12. 10. 2022

Abyste se vyhnuli nejčastějším chybám při péči o luxusní spodní prádlo, přinášíme vám několik praktických tipů. Díky nim vám vaše oblíbené kousky spodního prádla budou dělat společnost celé roky.

Jak a na kolik stupňů prát luxusní spodní prádlo?

Nejšetrnější metodou praní luxusního spodního prádla je ruční praní. Osud prádla totiž máte doslova ve svých rukou a šetrnou péčí a studenou vodou mu nemůžete nijak ublížit. Majitelky krajkových kalhotek a podprsenek jistě vědí, že riskovat jejich praní v pračce se nevyplatí. Pokud ale přeci jen nechcete postávat u umyvadla a veškeré své spodní prádlo opatrně přepírat v ruce, pořiďte si speciální textilní sáček určený na praní jemného prádla. Při praní v pračce následně nezapomeňte navolit šetrný program praní a teplotu nepřesahující 30 °C.

Jaké prací přípravky jsou na praní spodního prádla nejlepší

Kromě teploty vody a způsobu, jakým prádlo perete, se zamyslete také nad tím, v čem ho perete. I značkové prádlo oblíbených značek, například Calvin Klein, které se často vyrábí ze směsi bavlny a lycry, si zaslouží speciální péči. V čem tato speciální starostlivost spočívá? Spodní prádlo perte v pracích prostředcích určených pouze pro praní spodního prádla nebo vyzkoušejte dětská mýdla a jemné šampony. V žádném případě nepřidávejte do pračky aviváž. Prádlo by tím totiž ztratilo svou elasticitu a nemuselo by vám již tak dokonale padnout.

Pozor na správnou metodu sušení

Pokládáte po vyprání dámské i pánské spodní prádlo na topení, aby rychleji uschlo? Nebo je pro vás zcela běžné sušení spodního prádla v sušičce? Obě činnosti jsou pro životnost prádla zcela nevhodné. Boxerky, podprsenky a kalhotky můžete kvůli tomuto přístupu kompletně zničit. Jen si představte, že si koupíte přepychové spodní prádlo Tommy Hilfiger a po jednom nesprávném sušení jej můžete rovnou vyhodit. Aby k takovému hrůznému scénáři nedošlo, vyvěste pánské i dámské spodní prádlo hezky na prádelní šňůru.

dsc03609.jpg

spodní prádlo
Zdroj: 
trenyrkarna.cz

Na žehlení spodního prádla zapomeňte

Další aktivitou, kterou rovnou vyškrtněte ze své péče o spodní prádlo, je žehlení. Ani dámská tanga, pánské boxerky či trenýrky není nutné žehlit. O tom, že žehlení podprsenek je zcela nevhodné, se snad ani zmiňovat nemusíme.

Vždy studujte štítky na prádle

Myslíte si, že správnou starostlivost o prádlo máte v malíku? I pokud máte s jeho údržbou mnohaleté zkušenosti, nepodceňujte pečlivé čtení etiket. Ze symbolů, které jsou na štítcích, se totiž dozvíte vše potřebné a při praní spodního prádla neuděláte chybu. Některé materiály luxusního spodního prádla navíc vyžadují speciální péči. Abyste si tedy drahocenný kousek nezničili ihned před prvním nošením, studujte. Trápí-li vás celulitida, vsaďte na funkční spodní prádlo, které napomůže prokrvení daných partií.

Jak správně uschovávat spodní prádlo?

Jak vypadá vaše skříň či komoda, kde uschováte své oblečení, včetně spodního prádla? Je v ní vše pečlivě urovnané nebo poházené jedno přes druhé? Aby podprsenky s výztuží co nejdéle vydržely, pokládejte je na sebe, popřípadě překládejte na půl a jeden košíček vkládejte do druhého. Slipy, trenýrky a boxerky skládejte do podobných balíčků jako kalhotky. Ušetříte si tím místo ve skříni a budete mít dokonalý přehled o tom, co kde máte.

dsc02972.jpg

spodní prádlo
Zdroj: 
trenyrkarna.cz

Nepodceňujte řádnou péči o své luxusní spodní prádlo. Díky správnému praní, sušení a skladování totiž bude vypadat stále jako nové a neztratí svou elasticitu ani barvu.