Jste zde

Teploměr do každé domácnosti! Je lepší mít dotykový nebo bezkontaktní?

digitální bezkontkatní teploměr Zdroj: Studio Peace / Shutterstock.com
Asi všichni moc dobře víme, že v každé domácnosti by měly být alespoň dva lékařské teploměry. Je lepší mít v domácí lékárničce uložen dotykový nebo bezkontaktní teploměr? Pojďte se s námi podívat na to, co bude nejvíce vyhovovat vašim požadavkům.

17. 8. 2020

Digitální teploměry

Klasický rtuťový teploměr, na který jsme byli do nedávné doby zvyklí, už se nevyrábí. Může za to vyhláška, kterou schválila EU a od roku 2009 se teploměry s touto toxickou chemikálií, které byly navíc velmi náchylné k rozbití, neprodávají.

Digitální teploměry mají mnohem rychlejší měření, jsou odolné proti rozbití a neobsahují žádné nebezpečné chemikálie. Digitální teploměr nabízí velmi snadné přečtení naměřené hodnoty na přehledném displeji. 

Dotykový teploměr

Digitální kontaktní teploměr je spolehlivá a levná náhrada starého rtuťového teploměru. Nejlevnější se pohybují v cenové hladině okolo sto padesáti korun. Teplota se měří přímým kontaktem s některou částí lidského těla.

Pomocí zvukové signalizace se dozvíte, že je měření u konce. Tyto teploměry je možné oplachovat nebo dezinfikovat, jsou totiž voděodolné. S tímto teploměrem spolehlivě změříte teplotu například v ústech nebo v podpaží. 

Bezkontaktní teploměr

Infračervený teploměr dokáže změřit teplotu během vteřiny, což oceníte zejména v případě, že máte doma malé děti.

Bezdotykový teploměr se nikam nevkládá – pouze se namíří na čelo, poté se zmáčkne tlačítko a máte hotovo. Povrchovou teplotu těla dokáže naměřit ze vzdálenosti několika centimetrů, je tedy vhodným řešením pro všechny členy domácnosti. Díky bezkontaktnímu teploměru dokážete spolehlivě změřit teplotu i povrchu předmětu či kapalin – například koupele, kojeneckého mléka či výživy. 

Už víte, jaký teploměr bude nejlépe sloužit vašim potřebám? Věděli jste, že pro miminka existují i speciální teploměry zabudované v dudlíku? Dítě tak měření teploty nijak neruší – právě naopak.