Jste zde

Strašák do zelí? Pořiďte si na zahradu stylového kamaráda, který ochrání úrodu!

dekorativní strašáci Zdroj: Bigstockphoto
Vyrobte si s námi strašáka a ochraňte svou úrodu před nezvanými návštěvníky. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod a několik zajímavých tipů, díky kterým se strašák stane i stylovou dekorací vaší zahrady.

18. 4. 2022

Na strašáka, který chrání úrodu, můžete narazit kdekoliv na světě. Pole, zahrady, vinice i domácí zvířectvo chrání před špačky, dravci, vránami, zajíci i jinými nevítanými strávníky už od dob neolitu. A nutno podotknout, že celkem obstojně!

V poslední letech však byla jeho odstrašující funkce nahrazena moderními technologiemi a jemu zůstala "jen" funkce estetická. Což ale vůbec nevadí! Pohled na strašáka totiž vykouzlí úsměv na tváři nejen vám, ale i kolemjdoucím. 

bigstock-rainy-day-scarecrow-900667.jpg

strašák v dýňovém poli
Zdroj: 
Bigstockphoto
Strašák není jen stylovou dekorací vaší zahrady. Ochrání také vaši úrodu! 

Vaší kreativitě se meze nekladou

Vyrobit si vlastního strašáka je velmi jednoduché a zábavné. S trochou zručnosti, s vhodným materiálem a s dávkou fantazie jej zvládne vyrobit opravdu každý. 

bigstock-152892677.jpg

strašák u stromu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Strašák v originálním kostýmu zaručeně pobaví rodinné příslušníky, sousedy i náhodné kolemjdoucí. 

Strašák může mít lidskou podobu, ale může to být také pohádková bytost nebo hororová postava. Můžete jej vyrobit z hliněných květináčů, PET lahví, z plechovek i z obyčejných igelitových pytlů. Naprostou klasikou je však strašák z kůlů a starého oblečení. 

Pevná konstrukce je základ!

Základem klasického strašáka je konstrukce, kterou si velmi jednoduše připravíte ze dvou dřevěných kůlů, které překřížíte tak, aby vám vznikl kříž. Kůly v místě křížení pevně spojte. 

Jakmile máte hotovou konstrukci, přichází na řadu hlava, kterou můžete vyrobit z květináče, staré konve, z míče, kbelíku nebo třeba z punčocháčů či z jutového pytle, který vycpete senem nebo slámou. Oči, nos a pusu můžete namalovat nebo vyrobit z papíru či knoflíků. Použít však můžete i jakoukoliv masku. 

Tip: Do květináče, kterým jste nahradili hlavu, zasejte travní semeno. Živá tráva časem nahradí vlasy. 

Jak strašáka obléct?

Při oblékání strašáku uvolněte uzdu své fantazii. Obléct ho můžete nejen do kostkované košile a plátěných kalhot, ale také do šatů, saka, kabátu nebo třeba do montérek.

Na hlavu mu můžete narazit kýbl, klobouk, slamák, kšiltovku, hrnec, helmu, kapuci nebo paruku a na záda mu klidně můžete připevnit batoh nebo aktovku. Obout ho můžete do holínek nebo z nohavic nechte čouhat slámu. 

bigstock-autumn-harvest-scarecrow-dolls-432143417.jpg

strašáci do zelí
Zdroj: 
Bigstockphoto
Outfit strašáka můžete doladit deštníkem i parapletem, který ho ochrání před nepříznivými vlivy počasí.

Celého strašáka můžete vycpat slámou, senem, molitanem, pytlíky s pískem nebo starým oblečením. Myslete však na to, že mnohem větší ochranu zajistí strašák, jehož oblečení bude ve větru vlát

Na závěr strašáka můžete doladit barevnými pentlemi, sušenými květy i různými cinkrlátky, plechovkami, kousky celofánu a blyštivými CD, které mimo jiné odeženou i škodnou. 

Hotové strašáka zapíchněte pevně do země nebo ho přivažte ke stromu a po každé bouřce nezapomeňte zkontrolovat jeho zdravotní stav. 

Zdroje:

  • https://hobby.instory.cz/3288-ozdobte-si-zahradu-nebo-vinohrad-vlastnim-strasakem-do-zeli.html
  • https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/459-strasak-do-zeli-vinohradu-i-ryzoveho-pole
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/navrat-strasaku-do-zahrad-vinic-a-do-krajiny-27085.html
  • https://living.iprima.cz/zahrada/strasak-na-zahradu-pole
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/strasak-na-zahradu-jako-ochrana-i-dekorace#part=1