Jste zde

Stolní lampa je potřebnou součástí dětského pokoje i bytu

stolní lampa Zdroj: shutterstock.com
V poslední době se stále hovoří o tom, že si vlivem špatného osvětlení rychle kazíme oči. Přitom stolní lampa dokáže kvalitně osvětlit i malý prostor. Kam se hodí a proč bychom na ni neměli zapomínat?

17. 8. 2020

Stolní lampa má na dětském stole důležitou funkci

Od chvíle, kdy naše děti začnou umět samostatně sedět u svého stolu a kreslit si, je potřeba myslet na správné osvětlení jejich pracovní plochy. I když je v dětském pokoji centrální osvětlení, je často umístěno daleko od stolu, a dítě si navíc ještě svou pracovní plochu svým tělem zastiňuje. Stolní lampa umístěná na kraji stolu je ideální řešení, jak naučit dítě správným návykům. Ty si s sebou ponese i do žákovských a studentských let.

V obýváku čteme nejčastěji

Podle průzkumů si lidé nejvíce čtou v obývacím pokoji. Přitom tato místnost bývá často velmi málo osvětlena. Většinou je v ní pouze jedno centrální stropní svítidlo, a to ještě dekorativního charakteru. Sezení s oblíbenou knihou se tak může změnit v nepříjemnou bolest hlavy způsobenou nedostatečným osvětlením. Stolní lampy jsou přitom velmi dobrým pomocníkem – přiblížíte si je přímo k místu, kde jste si udělali svůj čas pro sebe, a máte skvěle osvětlenou celou knihu.

Zdroj: bigstockphoto.com

Lampa v ložnici

Mnoho z nás má v ložnici několik časopisů a knih, které si s oblibou čteme před spaním. Správné osvětlení tak hraje výraznou roli. Oční nerv se vlivem správného osvětlení tolik nenamáhá. Důležité je zmínit, že i když si své čtení na dobrou noc užíváme v mobilu, nemělo by být v místnosti šero. Mnohem vhodnější je si na čtení posvítit. Poté po odložení knihy nebo telefonu jednoduše zhasnete a můžete se vydat do říše snů.

Oči v dnešní době internetu zatěžujeme až příliš. Proto je vhodné si alespoň pohlídat vhodné osvětlení místnosti, ve které se pohybujeme.