Jste zde

Sprchování naruby: Je horizontální sprcha předěl, nebo šílený designérský výplod?

Zdroj: www2.dornbracht.com
Přišli s tím před pár lety v Německu a sebevědomě prohlašovali, že s tím udělají díru do světa. Řeč je o designérech společnosti Dornbracht a sprše, ve které se leží.

29. 7. 2020

Jako první v Evropě přišli se sprchováním už v Antice Řekové. Jenže ve středověku lékaři tvrdili (a často měli i pravdu), že skrz vodu a tím pádem i její lití na sebe, se přenášejí smrtelné nemoci. Proto se dalšího mohutného rozmachu sprchy dočkaly až ve druhé polovině 19. století – ve francouzské armádě.

Následovala místa, kde se šetřilo s vodou – kasárny, věznice, internáty… Dnes si život bez sprchy neumíme představit. A německá designová společnost Dornbracht přišla s dalším předělem. Její designéři navrhli sprchu, ve které člověk během sprchování leží a voda na něj padá ze šesti velkých trysek, které jsou umístěné v horní mramorové desce.

Lehněte si do sprchy!

Na první pohled to vypadá jako super nápad. Designéři mluví o alternativě k ležení ve vaně plné horké vody, která je ale hygieničtější (věděli jste, že při horké koupeli ležíte vlastně ve vlastní špíně?) a úspornější (pokud tedy pod tryskami neležíte několik desítek minut).

horizontalni-sprcha2

Jedni mluví o podobě s římskými lázněmi, jiní ji přirovnávají k pitevnímu stolu. Co si myslíte vy? Zdroj: www2.dornbracht.com

Horizontální sprcha navíc krásně vypadá – prototyp, který designéři uvádějí na svých webových stránkách je vyrobený ze světlého mramoru, který pravděpodobně odkazuje na římské lázně. Kromě toho prý blahodárně působí na regeneraci, na odstranění celulitidy a prý je dokonce schopná urychlit hubnutí! (tohle už podle nás trochu zavání teleshoppingem).

Je libo relaxační nebo antistresový program?

V paměti sprchy jsou předpřipravené speciální programy na posílení, nabuzení, nebo vyrovnání organismu. Večer si člověk může zvolit třeba i program na odbourání stresu a relax před spaním. Případně si může na elektronickém panelu sám navolit tvar, sílu a teplotu jednotlivých proudů.

horizontalni-sprcha3

Na kolik tenhle relax vyjde, ví jen pár lidí. Firma totiž cenu na svých webových stránkách neuvádí. Zdroj: www2.dornbracht.com

Jenže… umíte s představit, že byste si pod touto sprchou třeba myli vlasy? Sprcha je navíc řešená hodně velkoryse, i co se týká prostoru. Do panelákového bytu se s ní člověk vejde maximálně do obývacího pokoje a jen těžko si ji umíme představit i v koupelně rodinného domu. Ta by musela být kompletně přestavěna a přizpůsobena jen tomuto kousku.

Nicméně nejde o žádný prototyp –naopak – vanu si člověk skutečně může u designérského studia objednat. Kolik za ni dá, to ale firma na svých stránkách neinzeruje. Rozhodně to ale nebude částka, kterou by průměrný Čech vytáhl bez mrknutí oka ze zadní kapsy kalhot.