Jste zde

Slyšeli jste o hydroponii? Saláty i rajčata díky ní vypěstujete snadno i bez hlíny

hydroponicky pěstovaný salát Zdroj: www.bigstockphoto.com
Saláty, bylinky nebo rajčata nepatří jenom na zahradu. Snadno je můžete vypěstovat i uprostřed města a třeba v bytě bez balkonu. Stačí vám k tomu jediné – osvojit si základy hydroponie, kterou ocení moderní pěstitelé i alergici.

26. 9. 2020

Hydroponie, jak už ostatně název téhle metody napovídá, je založena na pěstování ve vodním prostředí. I když se může zdát, že jde o výdobytek moderní doby, opak je pravdou. Základy hydroponie se objevují už ve starém Egyptě a jiných dávných kulturách.

Vůbec první pokus pěstovat rostliny ve vodních roztocích bez půdy je v západním světě datován do doby před 250 lety. Úspěšně se o něj pokusil profesor lékařství John Woodward v Londýně. 

bigstock-farmer-ware-agricultural-glove-365664172.jpg

hydroponie ve skleníku
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Hydroponie je způsob pěstování, se kterým koketovali už staří Egypťané.

Ve svých zápiscích detailně popsal pěstování máty v dešťové vodě, potom ve vodě z Temže a nakonec v kalné vodě z kanálu z Hyde Parku. Mátě se paradoxně dařilo nejlépe ve třetí zmíněné a profesor tak došel k názoru, že rostlinná hmota se netvoří z vody, ale z určitých látek v ní obsažených. 

Pěstování bez prachu a plísní 

Hydroponické pěstování je cestou, jak pěstovat rostliny bez zeminy, což ocení zejména alergici a astmatici, kteří se vyhnou kontaktu se sporami plísní. Mezi další přednosti hydroponie patří i rychlejší zakořeňování rostlin, snadná kontrola vlhkosti a živin, vyšší vzdušná vlhkost v místnosti nebo větší odolnost rostlin vůči parazitům a chorobám. Na druhou stranu je ale potřeba zmínit, že absence zeminy způsobuje větší závislost rostlin na péči člověka. 

Jak s hydroponií začít a nepokazit to?

Výhodou je i to, že na hydroponii můžete „naučit“ i ty rostlinky, které jste dosud pěstovali běžně v hlíně. Co budete potřebovat? V první řadě substrát – ideálně keramzit, který dobře vede vlhkost a zvyšuje přísun vzduchu ke kořenům rostlin. 

bigstock-woman-picking-strawberries-at-374276641.jpg

hydroponicky pěstované jahody
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Hydroponicky můžete pěstovat všechno - a to klidně i jahody.

Dalším krokem je zvolení vhodné nádoby. Ta by měla mít několik otvorů na dně, kterými se budou proplétat kořeny rostlinky. Do takové nádoby stačí předpěstovanou a substrátu zbavenou rostlinku vložit tak, aby její kořeny vyčnívaly z otvorů. 

Náš tip: Vysazujte pouze zdravé vypěstované rostliny, se zdravými kořeny i listy.

Nádobu s rostlinou vložte do další, tentokrát dekorativní nádoby. Vyčnívající kořeny překryjte zmíněným keramzitem a rostlinku zalijte do výšky 3,5 až 7 cm. Hnojit začínejte až po adaptaci rostliny. To, že se rostlince daří, poznáte podle toho, že jí začnou přibývat kořínky s typicky bílou špičkou

Jak se o rostlinku správně starat?

Myslete na to, že rostlině pěstované hydroponicky škodí studený vzduch a průvan. Pro správný růst je také nesmírně důležité rozptýlené (ne přímé) světlo. Pro zálivku a rosení nepoužívejte dešťovou, ani studenou, chlórovanou, ani příliš tvrdou vodu. 

Optimální teplota vhodné vody pro zálivku je 20 °C. Zálivka pro takto pěstované rostliny stačí 1x za 2 až 3 týdny. U menších nádob je potřeba rostlinku zalévat zhruba po sedmi až deseti dnech. 

A jaké rostliny lze vlastně hydroponicky pěstovat? Odpověď je jednoduchá – všechny! Nejlépe ale tuto metodu obecně snáší břečťany, palmy nebo kaktusy. Zkušenější pěstitelé se ale mohou vrhnout také na hydroponické pěstování bylinek, rajčat nebo dokonce salátů.