Jste zde

Saunováním ke zdraví: Pořiďte si domů privátní wellness. Poradíme s výběrem!

Zdroj: saunahouse.cz
Zbavíte se stresu i migrény, posílíte imunitu… saunování je po všech stránkách prospěšná činnost. A dnes už za horkem ani nemusíte nikam chodit. Pořádné dusno, v pozitivním slova smyslu, si můžete udělat i pěkně doma. Domácí sauny totiž slaví boom.

10. 3. 2015

Veřejné sauny jsou v Česku populární zhruba od poloviny 20. století, ale… ne každému se chce sdílet saunu s cizími lidmi a raději by si požitek ze saunování dopřál v klidu a o samotě nebo s partnerem. I proto jsou v posledních letech stále populárnější domácí sauny. „Sauna se může stát součástí koupelny, ale velmi často domácí sauny instalujeme i do suterénů rodinných domů, kde se stávají základem pro domácí wellness,“ říká Michael Bäumel z portálu Saunahouse.cz.

Užijte si luxus! V nabídce některých výrobců jsou i sauny pro čtyři a více lidí - s hvězdným nebem, dotykovým ovládacím panelem a z kvalitního dřeva.Zdroj: saunahouse.cz

Přemýšlíte o něčem podobném? O příjemném zázemí, ve kterém si odpočinete od každodenního shonu a načerpáte novou energii? Pak vězte, že máte dvě základní možnosti – vybrat si některou z typizovaných saun, nebo popustit uzdu fantazii a společně s odborníky navrhnout saunu přesně podle svých představ.


Saunováním ke zdraví

Pokud nemáte problémy se srdcem, nebo oběhovým systémem, je saunování perfektní způsob jak zlepšit fyzický a psychický stav:

  • je prevencí proti nachlazení a chřipce
  • zklidňuje a následně zlepšuje kvalitu spánku
  • pomáhá při čištění organismu
  • zmírňuje bolesti hlavy a kloubů

Pro typizované sauny mluví rychlost

Kdy zvolit takzvanou typizovanou saunu? „Když se nechcete o nic starat, chcete vše vyřešit rychle, a přesto nechcete slevit z kvality,“ říkají odborníci ze Saunahouse.cz. Ti prodávají typizované sauny Espoo a garantují montáž do 48 hodin od návštěvy stavebního technika, který prověří, že je místo pro saunu vhodné a připravené.

A uniformity a nudy se u typizovaných saun bát nemusíte. Nabídka na trhu je široká a ceny i za velmi luxusní sauny poměrně příjemné. Mimochodem, základním materiálem je obvykle dřevo z africké vrby, které neobsahuje žádné suky ani letokruhy, dřevo, které je hladké a příjemné na dotek a které především nepálí. Ještě luxusnější je dřevo červeného cedru, které má také malou vodivost tepla a navíc dlouhé roky příjemně voní.    

Pořiďte si domů vlastní saunu - nabídka typizovaných modelů je opravdu široká a najdete v ní i modely pro jednu nebo dvě osoby.Zdroj: saunahouse.cz

Ostatně, z červeného cedru je i jedna z nejluxusnějších typizovaných saun v nabídce Saunahouse.cz. Model Espoo Grand vás vyjde na 149900 korun a v základním vybavení je třeba i hvězdné nebe – unikátní systém vnitřního osvícení – dotykový ovládací panel a kamenné obložení na stěnách.

Sauna na míru – když chcete něco víc

Nabídka typizovaných saun je široká, nicméně ne každý si v ní vybere. Zvláště pokud chce saunu umístit například do atypického prostoru. Díky sauně na míru je možné na 100 procent využít i poslední centimetr místa a nadto si třeba zvolit i vlastní mix materiálů.

Do koupelny, do suterénních prostor, ale třeba i do ložnice - domácí saunu můžete umístit v podstatě kamkoli, kde máte místo.Zdroj: saunahouse.cz

Typy saun

  • finská sauna – 75 až 80°C a vyšší vlhkost
  • švédská sauna – 100 až 110°C, suchá sauna
  • infrasauna – hloubkové prohřátí těla infrazářením. Zhruba 50°C a vlhkost do 50 %
  • parní sauna – 100% vlhkost a maximálně 60°C
  • biosauna – může být například solná sauna, aromasauna…

Dejte si ale pozor na kvalitu zpracování. V Česku nabízejí sauny na míru desítky společností, rozptyl cen je obrovský, ne každý ale dodržuje všechny standardy. „Stačí malá technologická chybka, nebo ošizení materiálu a ze skvělé sauny může být už za pár měsíců nepovedený paskvil,“ říkají odborníci ze Saunahouse.cz, kteří „staví“ vlastní sauny na míru.

Na co si tedy dát pozor? Všechny vruty a šrouby by měly být z nerezu a sauna by měla být kvalitně odizolovaná od okolního prostoru minerální vatou. U stropu sauny, kde je nejtepleji, by v ideálním případě měla být vrstva minerální vaty dokonce dvojitá. Výborně izolovat musí i sklo -  odborníci doporučují použít broušené a kalené sklo o minimální tloušťce jednoho centimetru.

Platí, že zkušený specialita dokáže skloubit přání a touhy zákazníka s reálnými možnostmi a nabídnout nejlepší možné řešení.