Jste zde

Satelitní televize je pro mnohé španělská vesnice. Přitom je výhodná. Cenově i programově

Zdroj: coprosysnetron.cz

Satelitní televize – pro spoustu Čechů pojem, pod kterým si nedokážou představit nic konkrétního. Snad jen vysokou cenu, spoustu zbytečné techniky a poplatky. Ale je to opravdu tak?

19. 11. 2012

Spousta předsudků a spousta špatných informací – tak vypadá povědomí o satelitní televizi v Česku. Češi o ní ví naprosté minimum – a to i přesto, že ji mohou využívat už od září 2000, kdy byla třeba digitalizace ještě v plenkách. O ní toho víme mnohem víc, o satelitu skoro nic.

Desítky nebo stovky programů?

Ačkoli se to někomu nemusí líbit, sledování televize patří v naší populaci mezi majoritní činnosti okupující náš volný čas. Nemusíme nutně sledovat bezduché pořady, televize je plná dokumentů, zajímavých filmů či seriálů, z kterých se člověk také ledacos dozví. Jestli zatím máte doma jen klasickou anténu, chytáte pravděpodobně tak do desítky programů. Vánoce se ale blíží a možná je čas začít přemýšlet, jestli by se vám více nevyplatil satelit.

Proč byste si ale satelit měli vůbec pořizovat? Jednoduchá odpověď je především kvalita přenosů. Zatímco běžná anténa vám dopřává pouze standardní rozlišení programů, na které jste si za ty roky už možná zvykli, ale když vyzkoušíte vysílání ve vysokém rozlišení, už nikdy nebudete chtít jít zpátky. A právě se satelitem si můžete dopřát i obyčejné české kanály v HD rozlišení.

Co potřebujete pro příjem satelitní televize?

K pořízení satelitu budete potřebovat v prvé řadě parabolu pro příjem signálu, HDTV satelitní přijímače – v kterých je poměrně rozdíl, co se funkcí týče a samozřejmě dekódovací kartu. V dnešní době už se u nás používá modul Irdeto, který nahradil starší kódování Cryptoworks. Všechny dnešní přijímače jsou ale uzpůsobeny a jsou kompatibilní s oběma typy.

Na kolik satelitní televize vyjde?

Co se ceny týče, záleží hodně na tom, jaké technické vybavení si vyberete, ale obecně se dá říci, že satelitní technika šla s cenami dolů, podobně jako veškerá jiná elektronika. Když si vyberete správný přijímač, budete moci nahrávat na USB disky nebo flashky a současně s tím sledovat jakýkoli jiný kanál. Základní nabídka programů bývá zdarma, a i přesto většinou budete chytat více programů, než máte nyní s běžnou anténou. Za měsíční příplatky si pak můžete dokoupit další nadstandardní programy.

Nepatříte mezi technické tipy a princip satelitní televize je pro vás španělská vesnice? Pak se mrkněte na článek, který její principy osvětluje. Satelitní televizi se podrobně věnuje i server Digizone v jednom ze speciálů: http://www.digizone.cz/specialy/satelit/ - v něm najdete všechno – od technických parametrů, po ceny jednotlivých poskytovatelů.