Jste zde

Řecký styl bydlení: To chce modrou, přírodniny a dostatek prostoru

zahrada v řeckém stylu Zdroj: Bigstockphoto
Zamilovali jste se do Řecka, jeho pevniny a okouzlujících ostrovů s olivovými háji, slunečným pobřežím a mořem ve všech odstínech modré? Pak vás možná už napadlo, jak nádherné by to bylo, kdybyste byli v Řecku tak nějak pořád…

10. 5. 2021

A vy v něm být můžete! Tedy přesněji řečeno Řecko může být u vás doma. Nalaďte interiér na středomořské vlny a určitě se vám v něm bude pobývat ještě o něco příjemněji než dosud.
Pro celý řecký styl platí, že je v něm vzdušno, nepřeplněno. Linie jsou jednoduché, ale ne výrazně ostré. To by měl být základ vašeho uvažování o rekonstrukci. To, že v jednoduchosti je krása, tu platí dvojnásob

Nábytek střídmě, z barev volte bílou a modrou

V každé domácnosti je samozřejmě potřeba mít nábytek. Když už ho budete vybírat, vsaďte na ten téměř minimalistický, bez kudrlinek, ale na druhou stranu nic abnormálně moderního s výraznými hranami. Však určitě sami víte, že přírodní provedení v tomhle případě vede nade vším.

Až si tedy budete do svého nového interiéru vybírat nábytek, mějte v hledáčku především ten dřevěný, který buď ponecháte v jeho přirozeném designu, nebo ho zahalíte do bílé barvy. Žádného zbarvení dřeva se bát nemusíte – velkou parádu udělá světlé, medově zlaté i to tmavé. Díky bílým stěnám budete mít o světlo postaráno.

bigstock-green-flowers-on-white-shelf-i-412523773.jpg

modrobílý obývák
Zdroj: 
Bigstockphoto
Modrá a bílá, to je kombinace, která k Řecku patří stejně jako ouzo a odpolední siesta.

Co je naprosto jasné, to je sedačka. Ta společně s křesly rozhodně musí být bílá. A tady přichází další fígl – k bílé v Řecku patří modrá. Dojem blízkosti moře a nejrůznějších odstínů jeho vod si můžete navodit modrými polštářky, dekami, a když na to přijde, tak i dalšími doplňky v téhle barvě. A co zkusit modrou sedačku s bílými textilními doplňky?

Když už jsme u barev, přesuňme se k výmalbě. Bílé stěny jsou krásné, nebojte se jich. V kombinaci s dřevem a textilem ve zmiňované modré se budete cítit skvěle. Pokud ale přece jen budete chtít trošku zpestření, můžete třeba jednu stěnu vymalovat tmavší modrou – ta nebude opticky studená, naopak vás báječně navnadí na další sny o jižní části Balkánu. 

bigstock-modern-living-room-with-nobody-413935559.jpg

modrá sedací souprava
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nebojte se výraznějších barev. Pokud bude místnost dostatečně vzdušná, snese je.

Doplňky, které udělají váš domov Řeckem

Výmalba a pár polštářků na sedačce samozřejmě nestačí. Řecko je přece země slunce, proto to chce jeho symbol! Keramické nebo kovové slunce se bude pěkně lesknout, takže si budete stále připadat jako na sluníčku na pláži. 

K dalším doplňkům, které doladí váš byt k dokonalosti, patří vysoké bílé svíčky, proutěný nebo ratanový box, koš nebo taburet, modré závěsy, modrý ubrus, závěsné křeslo, případně houpací síť. A nebojte se ji využít, až se budete chtít hodit do pohody! Mimochodem – odvážní můžou zkusit i modré dveře. Pak už chybí jen miska oliv na stole…