Jste zde

Půjčka versus spoření. Zjistěte, kdy a jak získat peníze

mbank půjčka nebo spoření Zdroj: Pixabay
Jste právě v situaci, kdy potřebujete něco koupit, ale momentálně na to nemáte dostatek finančních prostředků? Pojďme si říct, jaké jsou vaše možnosti a co pro vás bude nejvýhodnější.

17. 2. 2022

Když na účtu prostě není dost

Rozbil se vám nějaký spotřebič nebo snad toužíte po novém automobilu, ale účet vám hlásí, že si to teď ani náhodou nemůžete dovolit? Situace, kterou zažila většina lidí. Rozhodně v tom nejste sami. Pokud máte našponovaný rozpočet a nemůžete si moc vyskakovat, pak určitě přemýšlíte, jak to vyřešit.

Kdy se vyplatí dávat koruny stranou?

V první řadě si ujasněte, co chcete koupit, jak rychle a jakou sumu na to potřebujete. Pokud chcete například novou pračku, ale ta stávající pořád ještě funguje, bude výhodnější, když si spočítáte, kolik peněz můžete dát každý měsíc stranou a za jak dlouho na ni našetříte. Ano, nějakou dobu si sice počkáte, ale vyhnou se vám úroky i závazek v podobě pravidelných splátek.

Investice, spoření, nebo běžný účet?

Peníze si můžete odkládat buď na běžný, nebo spořicí účet. Zhodnocení na běžném účtu je ale prakticky nulové, což vám v případě zmiňované pračky nemusí nijak vadit. Kdybyste ale chtěli například auto v horizontu roku nebo dvou, pak se vám vyplatí popřemýšlet o investování. V tomto případě se vám peníze zhodnotí podle míry zvoleného rizika, a navíc můžete tímto způsobem spořit i po tom, co si část peněz vyberete. Získáte tak dlouhodobý finanční polštář s viditelným zhodnocením.

Někdy je půjčka tím nejlepším řešením

Půjčku si vezměte v případě, že na danou věc nenaspoříte v dostatečně krátké době nebo ji potřebujete hned. V dnešní době jsou již některé půjčky předschválené. Zjistěte si dopředu, jaké jsou podmínky. Výhodná je například půjčka, kde nemáte žádné poplatky za mimořádné splátky nebo předčasné splacení dluhu.

Kontokorent jako pravidelná rezerva

Další variantou půjčky je pak kontokorent. Ten si sjednáte u banky, u které máte zároveň běžný účet. Jakmile vám dojdou peníze, můžete jít takzvaně do minusu, tedy do kontokorentu. Jakmile si jednou o kontokorent zažádáte, můžete pak čerpat rezervu každý měsíc. Pokud se stane nějaká náhlá událost, například se vám rozbije spotřebič nebo potřebujete opravit auto, může se vám tento typ půjčky hodit. Pozor ale na vyšší úrokové sazby.

Neberte si příliš mnoho půjček najednou

Předtím než si vezmete jakoukoli půjčku, důkladně prozkoumejte úrokové sazby, abyste věděli, kolik vás půjčka bude stát. Nikdy neřešte splácení jedné půjčky druhou, protože to je dluhová past. V ideálním případě začněte dlouhodobě spořit nebo investovat peníze do důvěryhodného portfolia, abyste v budoucnu eliminovali situace, kdy si budete muset půjčit.

Související články