Jste zde

První krůčky, první pády a … první boule. Vytvořte vašim dětem bezpečný domov!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Maminky! Víte, že úrazy dětí do jednoho roku představují největší procento dětských úrazů, které se stanou v „bezpečí“ domova? Vytvořte vašim dětem bezpečný domov! Víme, kde vašim nejmenším hrozí největší riziko.

12. 4. 2019

Každý rok se více než 30 procent dětských úrazů stane v prostředí domova. V prostředí, které mnoho rodičů považuje za zcela bezpečné. Jenže právě v domácnosti číhá na děti nejvíce nástrah! Přizpůsobte vaši domácnost nejmladšímu členovi rodiny a vytvořte mu bezpečný domov!

Mezi nejvážnější úrazy, které se stanou v prostředí domova, patří opaření horkou vodou a popálení

Dětská kůže je nesmírně citlivá a jemná. Mimořádně nebezpečné jsou kontaktní popáleniny, popálení elektrickým proudem i opaření horkou tekutinou. Mějte děti neustále pod dohledem! Vězte, že stačí chvilka nepozornosti a malér je na světě!

Dětská kůže je mnohem citlivější než kůže dospělého člověka. K velmi vážným popáleninám 3. stupně postačí voda i o teplotě 60 stupňů Celsia. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Veškeré horké tekutiny pokládejte mimo dosah dětí a vařicí polévku nikdy nestavte do blízkosti dítěte. V kuchyni vařte na zadních plotýnkách, pánvičku otáčejte rukojetí ke zdi a velký pozor dejte i na rozpálenou troubu či plotýnky.

Do elektrických zásuvek v celém bytě opatřete záslepky. Obrovské nebezpečí představuje i ubrus nebo přívodní elektrické kabely, za které dítě může zatáhnout a strhnout na sebe rychlovarnou konvici, fritovací hrnec nebo žehličku. Kolem krbových kamen postavte ohrádku.

Největší nebezpečí číhá v kuchyni! Nedovolte, aby se zde vaše dítě pohybovalo samostatně! Velkým lákadlem jsou ostré nože, igelitové sáčky i skleněné nádobí. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Nebezpečné látky ukládejte mimo dohled a dosah dětí

V prvním roce života batole objevuje hlavně ústy. Předcházejte nebezpečným otravám a schovejte všechny léky a čisticí prostředky na místa, kam se dítě nedostane. Riziko představuje i alkohol, tabákové výrobky, jedovaté pokojové rostliny i kaktusy a rostliny s ostrými listy či trny.

TIP: Na okna pořiďte uzamykatelné kliky nebo kliky jednoduše vymontujte.

Před malým neposedou schovejte i všechny drobné předměty, které může spolknout. Opravdu velké nebezpečí představují magnety a baterie.

Dětem nikdy nedovolte šplhat po nábytku nebo se za něj zavěšovat

Mezi časté domácí úrazy patří i pády z nábytku a zranění, která vzniknou pádem na hranu nočního stolku či postele. Neriskujte a ostré hrany nábytku zakryjte kryty. Skvělým pomocníkem jsou i pojistky na šuplíky, které ochrání malé prstíky před skřípnutím.

Nábytek bezpečně připevněte ke stěně a těžké předměty dávejte do nejnižších polic.

TIP: Obrovské nebezpečí představuje i pád ze schodů. Zábrany na schody jsou v domě proto nezbytnou nutností!

V neposlední řadě myslete i na dveře v celém bytě. Obzvlášť velké nebezpečí představují skleněné dveře, kterými dítě může proběhnout. Vhodnou prevencí mohou být samolepky, které nalepíte do úrovně očí vašeho nejmenšího, nebo ochranné fólie, které zajistí, že se sklo nevysype.