Jste zde

Potřebujete nový plot? Nedělejte kompromisy. Vsaďte na ten kovaný

Zdroj: http://www.kovane-ploty.net/
Pokud bydlíte v rodinném domě se zahradou, pravděpodobně z ní budete chtít udělat chráněný prostor, který bude jenom váš. Určitě proto přemýšlíte o plotu a možná přes dnešní širokou nabídku nevíte, jak si vybrat. Tak se na to podívejme.

6. 1. 2020

Vymezení vlastního prostoru může být stoprocentně neproniknutelné, ale pokud si jím nepotřebujete zajistit maximum soukromí před sousedy, kteří mají svůj dům příliš blízko, nemusíte si nutně kolem vlastního bydlení stavět zeď. Váš plot může klidně plnit i estetickou funkci a může se za ním otočit nejeden kolemjdoucí. Stačí vědět, jak si zvolit a na koho se obrátit.

Výběr funkce a materiálu

Hned jak si ujasníte, k čemu má váš plot sloužit, můžete se začít inspirovat hotovými ploty a zvolit si budoucí podobu toho svého. Na výběr dnes máte z velkého množství materiálů, které lze navíc i efektně kombinovat. Problém pak obvykle nespočívá ani ve vkusné vizuální stránce, i tady je možností víc než dost. Jen nezapomeňte, že by plot měl ladit s domem a odpovídat jeho stylu. Drátěný nebo laťkový plot by jen sotva dodal na vážnosti a kráse sebehezčí stavbě. Ne nadarmo se říká, že plot je vizitkou domu.

  • Nejjednodušším řešením bývají stavebnicové ploty z prefabrikátů. Neurazí, ale nenadchnou. Svým vzhledem připomínají pískovec, jsou mrazuvzdorné a trvanlivé.
  • Především u rekreačních objektů a venkovských domů jsou oblíbené dřevěné ploty. Jednoduše totiž souzní s přírodou, jsou však náročné na údržbu a příliš toho v porovnání s ostatními ploty nevydrží.
  • Zděné ploty jsou nejlepší, co se ochrany soukromí týče. Můžete si je nechat postavit z betonu, cihel, přírodního kamene nebo třeba tvarovek. Materiál bývá mrazuvzdorný.
  • Oblíbené, ale nepříliš rozšířené jsou živé ploty, které zajistí soukromí a dodají vaší zahradě trochu té zeleně. Vypěstovat je do požadované výšky a hustoty je ale náročný a dlouhý proces.
  • Pokud chcete ohradit svůj prostor, zamezit útěkům zvířat a ještě si pořídit estetický prvek na zahradu, možná vám padnou do oka kované ploty. Oceníte třeba to, že při správné povrchové úpravě se o ně takřka nebudete muset starat.

Kované ploty jsou dobrým řešením pro všechny, kteří řeší funkci i design.Zdroj: http://www.kovane-ploty.net/

Co ještě zahrnout do počátečních úvah?

Jestli už jste se rozhodli, že si neobeženete dům neproniknutelnou zdí, která by měla za cíl uchránit vás a váš majetek, popřemýšlejte o tom, jestli by měl mít plot nějakou jinou funkci. Například pokud budete mít na zahradě psa, neměli byste zapomenout přizpůsobit mezery mezi jednotlivými díly plotu, aby vám jimi mazlíček dennodenně neutíkal za novým a novým dobrodružstvím.

Nezapomeňte na ostatní svá zvířata, ba dokonce malé děti. Stejně tak vám vhodně zvolený plot může ochránit zahradu před zvěří, pokud se v místě vašeho bydliště volně vyskytuje.

Nepodceňte estetickou stránku věci

Mít krásný dům a u něj nevyhovující nebo nepěkně působící plot, to může být i pro ostudu. Pro každého, kdo myslí i na to, aby jeho „území“ dobře vypadalo, můžou být skvělým řešením kované ploty, které jsou kvalitní, nevyžadují skoro žádnou údržbu, dlouho vydrží a to, jak bude právě váš plot vypadat, si sami dohodnete s dodavatelem!

Můžete klidně zvolit moderní minimalistický styl, nebo přidat klasické i netradiční ozdobné prvky. Možností je spousta. Někde vám dokonce bez mrknutí oka udělají takový plot i na míru. Pak to rozhodně nebude nuda a výsledkem budete určitě mile překvapeni.

Pomyslnou třešničkou na dortu jsou pak kované brány, které dokážou s prostorem udělat úplné vizuální zázraky. Vybrat si přitom můžete z křídlových a posuvných, v závislosti na prostoru i na vašich osobních preferencích.