Jste zde

Podle čeho vybrat správnou matraci? Poradíme vám!

Zdroj:
Kvalita spánku je pro náš život klíčovým faktorem. Nejen proto, že jím strávíme zhruba třetinu života, ale také z toho důvodu, že spánek je nejdůležitější formou odpočinku, a to jak fyzického, tak psychického. Výběru matrace je proto vhodné věnovat více č

17. 3. 2017

Před samotným nákupem matrace doporučujeme zjistit nejen co nejvíce informací o samotných matracích, ale také si říci, jak se vám vlastně spí na té současné. Její vlastnosti (ať už je to materiál, tvrdost nebo třeba rozměr) vám totiž s nákupem té nové velmi pomohou. Jaké faktory byste měli u nové matrace sledovat a jak poznat, že je matrace kvalitní?

Tvrdost

První, co byste měli při nákupu matrace sledovat, je tvrdost. Zčásti je tento výběr individuální, každý preferujeme jinou tvrdost. Nicméně bychom měli brát v úvahu také váhu, platí totiž, že lidé s vyšší váhou by si měli vybírat tvrdší matrace a naopak. Způsob spaní výběr také ovlivňuje. Ti, kteří spí většinu času na boku, mohou zvolit měkčí matraci, než ti, kteří preferují spánek na zádech či na břiše. Vždy je ale dobré si matraci dopředu vyzkoušet.

Materiál

Jaký materiál zvolit ze široké nabídky? Jaký je rozdíl mezi studenou a línou pěnou? Nebo raději zvolit matrace latexové?  Každý materiál má jiné vlastnosti, a proto je dobré se poradit s odborníkem.

Přehled základních materiálů:

·        PUR pěna je spíše známější jako molitan, matrace z tohoto materiálu prošly řadou inovací, které zaručují zdravotní nezávadnost a kvalitu, jsou cenově dostupnější a dobře se s nimi manipuluje díky nižší hmotnosti.

·        Xdura pěna je světovou novinkou, je jiná než všechny ostatní pěny. Její pórová struktura zajišťuje měkkost na povrchu a podporuje elasticitu uvnitř. Otevřené póry zabraňují hromadění tepla a vlhkosti, díky čemuž bude vaše matrace prodyšná.   

·        Líná pěna (také paměťová) v současné době patří mezi nejoblíbenější materiály, matrace totiž mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě a tlaku lidského těla, čímž dochází k rovnoměrnému rozložení váhy.

·        Studená pěna vyniká tvarovou stálostí a elasticitou, matrace jsou charakteristické velmi dobrými termoregulačními schopnostmi a prodyšností.

·        Latexové matrace se vyrábí z přírodního a syntetického materiálu, jejich silnou stránkou je bodová elasticita, dobře se tak přizpůsobují tvaru lidského těla. Velkou nevýhodou u těchto matrací ale je, že 100% přírodní latex obsahuje podle lékařského výzkumu více než 150 bílkovin, z nichž 35 může působit jako alergen. Latex je také neprodyšný, protože má uzavřené póry.

Lze zkombinovat dobré vlastnosti jednotlivých materiálů do jedné kvalitní matrace? Ano, takovým matracím se říká sendvičové. Jsou složeny z několika vrstev odlišných nebo stejných (ale jinak tvrdých či objemných) materiálů. 

Spánek je pro člověka důležitý. Proto věnujte výběru matrace zvýšenou pozornost.Zdroj:

Co dalšího brát v úvahu?

Správný rozměr matrace je také podstatný, délka matrace by měla být asi o 20 až 25 cm delší, než tělo uživatele. Kde a jak často budete matraci užívat? Na chatu si patrně pořídíte jinou matraci, než domů na každodenní spaní. A zapomínat nemůžeme ani na stav postele, tedy roštu.

Pozor na zavádějící názvy

Často se můžeme setkat s pojmem zdravotní matrace, ne vždy ale vlastnosti takové matrace odpovídají očekáváním. Proto je dobré si při výběru prohlédnout certifikáty, které opravdu kvalitní matrace mají.

Při výběru buďte pečliví, stanovte si priority, v klidu si matraci vyzkoušejte, nechte si poradit a informace ověřujte. Správná matrace vám totiž opravdu zpříjemní život.