Jste zde

Plamenky: Tyhle trvalky milovaly naše babičky. A teď jejich obliba zase roste

fialové floxy Zdroj: Shutterstock
Náramně voní a bohatě kvetou celé prázdniny. Zjistěte spolu s námi, jak pečovat o floxy! Oblíbené květiny našich babiček, které získávají opět na oblibě.

6. 7. 2024

Floxy, jinak také plamenky, jsou okrasné rostliny původem ze Severní Ameriky, které v současné době zažívají velkou renesanci. Sehnat je můžete v mnoha krásných druzích a kultivarech, které se od sebe liší nejen svou barvou květů, velikostí a odlišným růstem, ale také pěstebními podmínkami. 

shutterstock_2452049997.jpg

floxy na skalce
Zdroj: 
Shutterstock
Nižší kultivary flox vysazujte na skalky, vyšší naopak do nádobách nebo do smíšených záhonů.  

Bohatě kvetou a poměrně rychle se rozrůstají

Floxy jsou odolné, nenáročné a jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník. Výběr stanoviště i zálivku vždy však přizpůsobte konkrétnímu druhu!

shutterstock_2376051937.jpg

růžová floxa
Zdroj: 
Shutterstock
Některé floxy preferují sušší půdy, jiné naopak vyžadují bohatší zálivku. 

Plamenka šídlolistá patří mezi skromné trvalky nízké vzrůstu. Na jaře vykvétá mezi prvními a krásně roste na zídkách, obrubách záhonů i na skalce, kde vytváří krásné bochánky růžových, fialových či bílých květů. Ke spokojenému růstu potřebuje dostatek slunce a dobře snáší sucho i na živiny chudší půdu. 

Plamenka latnatá je naopak trvalka vyššího vzrůstu. Dorůstá až jednoho metru a vykvétá během července až září bohatým květenstvím nejrůznějších barev. Květy jsou vhodné k řezu a zejména na večer intenzivně voní. Na rozdíl od plamenky šídlolisté vyžaduje výživnější a dobře propustný substrát i častější zálivku. Pozor však na přemokření! Na trvalé mokro reaguje žloutnutím listů a špatným růstem. 

Tip: Pokud chcete, aby vám plamenka latnatá bohatě kvetla, během června zkraťte její lodyhy o třetinu jejich délky. Zesílí a budou méně náchylné k poničení letními bouřkami. 

Plamenky, které se řadí mezi trvalky, jsou odolné a otužilé. Zimu v našich podmínkách přežijí bez větší újmy. Na podzim po odkvětu je však nezapomeňte sestříhnout a raději přikrýt chvojím nebo listím

Plamenka Drummondova jako jediná z plamének naši zimu nepřežije, ale zato vaši zahradu rozzáří zářivě zbarvenými květy, které kvetou mnohem déle. Skvěle se navíc hodí k řezu a příjemně voní. Ke spokojenému růstu však potřebuje dostatek slunce a dobře propustnou půdu bohatou na živiny. 

shutterstock_2391576795.jpg

floxy na záhoně
Zdroj: 
Shutterstock
Zeminu okolo flox kypřete a okopávejte. Boj s houževnatým plevelem obvykle prohrávají. 

Rostliny zbavujte odkvetlých květů

Aby vám floxy dělaly radost po celé léto, pravidelně je zaštipujte a zbavujte je odkvetlých květů. Občas jim přidejte trochu kompostu a nezapomeňte pravidelně odstraňovat plevel, který brání v jejich růstu. 

Zdroje: 

  • https://living.iprima.cz/zahrada/plamenky-floxy-pestovani-letnicky-trvalky
  • https://prima-receptar.cz/floxy-stale-moderni-klasicke-trvalky/
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/plamenky-pestovani-30000502.html
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/zahradni-floxy-temer-zapomenute-krasky
  • https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/floxy-plamenka-pestovani-zahradka-skalka-severni-amerika.A230802_225641_hobby-zahrada_bkch

Související články