Jste zde

Pěkně od podlahy! Aneb výhody podlahového topení a chlazení

Zdroj: Revel

Teplota v domě či bytě – alfa a omega naší spokojenosti. Věděli jste, že si k příjemným teplotám snáze dopomůžete podlahovým chlazením a topením?

9. 1. 2012

Chlazení, respektive v zimních měsících topení skrze podlahu je v našich zeměpisných šířkách poměrně nový trend. Hned si ale získal své fanoušky – i díky tomu, že jedním z předních výrobců je česká firma REVEL. Shánění odborníků je proto poměrně jednoduché a navíc je značka REVEL v tomto oboru zárukou kvality a solidnosti.

Proti teplu podlahovým chlazením

V našich zeměpisných šířkách sice není dnů s vysokými teplotami tolik, jako třeba na jihu Evropy, ale i tak dochází k přehřívání objektů. Zvlášť v letních měsících, kdy do interiérů proniká silné sluneční záření střešními okny.

Nebezpečí hrozí i od vnitřních zdrojů jako jsou počítače, sušičky prádla, myčky nádobí, varné desky apod. Se zajímavým řešením tohoto problému pomocí podlahového chlazení/vytápění přišla právě česká firma REVEL.

Na stejném principu jako jarní lyžování

Podlahové chlazení/vytápění je naprosto bezpečné a může zásadně přispívat ke komfortu a teplotní pohodě lidí uvnitř objektu. Člověk v místnosti, kde je instalované podlahové vytápění, nevnímá jen teplotu vzduchu, ale tzv. výslednou teplotu, jejíž efekt dobře známe třeba z jarního lyžování v krátkých rukávech nebo posezení u táboráku.

Režim chlazení funguje podobně, i když si to příliš neuvědomujeme. Stačí si však vzpomenout třeba na průchod uličkou mezi chladicími regály v supermarketu, kdy pociťujeme větší chlad, než jaký by odpovídal skutečné teplotě vzduchu.

revel2

V zimě je v místnostech příjemně teplo od podlahy. Dům si můžete před svým příchodem navíc vytopit skrze dálkové ovládání. Zdroj: Revel

Vychlaďte si místnost na dálku

Podlahový systém jak v režimu topení, tak v režimu chlazení, se dokáže sám regulovat – pokud se teplota v místnosti změní o 2 °C výkon systému poklesne o 30 %. Přesto je možné, a leckdy i nutné, celý systém řídit.

K tomu slouží sestava regulačních bezdrátových prvků: centrální přenosný ovladač, pokojové termostaty, přijímače v rozdělovačích a termopohony. Pomocí ovladače můžete na dálku přepínat teploty mezi režimem topení a chlazení, a to buď na jednotlivých termostatech, nebo na všech přístrojích najednou.

Kam se podlahové vytápění a chlazení hodí?

Pro instalaci podlahového chlazení/vytápění je nutné přivést do jednotlivých skříněk rozdělovačů napětí 230 V a řídit najednou celou místnost, aby se předešlo jakémukoli možnému poškození podlahových krytin.

Systém se hodí pro interiéry, kde relativní vlhkost vzduchu dlouhodobě nepřekračuje 60 %. I za těchto příznivých podmínek je však nutné regulovat teplotu vody vstupující do konstrukcí na mezních 16 °C. Při nižších hodnotách totiž dochází ke kondenzaci vodních par a po delší době by mohlo dojít k poškození dřevěných podlahových krytin.

Jaké jsou výhody podlahového chlazení a vytápění?

Je pravda, že klimatizace prostoru chlazenými podlahami (za předpokladu povrchové teploty krytiny 20 °C) sice nedokáže snížit teplotu vzduchu v interiéru o více než 4 °C, ale díky posunu výsledné teploty jsou pocity uživatelů více než komfortní.

Jaké jsou další výhody?

  • Minimální náklady na údržbu a celková energetická úspora oproti jiným řešením
  • Tichý chod bez ventilátorů a absence proudícího studeného vzduchu
  • Víceúčelové řešení – chlazení i topení v jednom a zároveň společné investiční náklady pro obé 
  • Vhodné pro různé podlahové krytiny

Pokud vás zajímá podlahové topení a chlazení podrobněji, pak navštivte webové stránky firmy REVEL.

Čtěte dále:

Zajímají vás tepelná čerpadla a další možnosti vytápění? Přečtěte si další články: