Jste zde

Ona: Je tu zima. On: Hrozné vedro! Jak řešit spory o klima v bytě?

Zdroj: rawky1 (deviantart.com)

Klasická situace z útrob nejen českých bytů nezřídka končí hádkou. Ženy i muži mají od přírody trochu odlišnou snášenlivost tepla a zimy. Co dělat, aby podobné situace nekončily ostrou výměnou názorů?

9. 1. 2015

Nejdříve si nastiňme důvody, proč tento problém vlastně vzniká. Existují minimálně čtyři:

  • Užší cévy – v cévách s menším průřezem vzniká menší množství tepla než u mužů.
  • Menší vzrůst – odmysleme si nyní basketbalistky a volejbalistky a uvažujme o průměru. Ten činí u mužů 180,3 centimetru, u žen 167,2 centimetru. Jak víme z fyziky, menší objem vytváří méně tepla a též se rychleji ochlazuje.
  • Méně svalové hmoty – ve svalech najdeme spoustu cév a cévek, které po těle rozvádí teplou krev. Protože dámy mívají menší objem svalů, dává se do nich chlad intenzivněji.
  • Jemnější kůže – citlivé receptory na povrchu pokožky žen pracují více než ty na drsnější kůži mužů.

Za boje o termostat může pračlověk

Příčinu rozdílů v tělesné konstituci hledejme u našich pravěkých předků. Zatímco ženy v jeskyni udržovaly oheň, muži chodili lovit ven a dostávali se více do styku s nepříznivým počasím, jemuž se časem přizpůsobili zmohutněním tělesné konstituce.

Rozdílné požadavky na teplotu dnes vedou k partnerským neshodám. Podle výzkumu provedeném ve Velké Británii je velká zima třetím nejčastějším důvodem hádek v ložnici, naopak zima sedmým. Dámy se hádají kvůli nízké teplotě častěji než třeba kvůli sexu.

Vnímání teplot ovlivňuje také to, jaké barvy v bytě převažují. Přečtěte si o barvách více:

Jak se vyhnout rozvodu?

Ven ze zapeklité situace, která u párů s dramatickým soužitím může přispět k rozvodu, vedou celkem tři cesty:

  • Přizpůsobí se ONA – v místnostech zavládne, k jeho spokojenosti, studenější klima, které paradoxně může pozitivně působit na drahou polovičku, pokud by ráda shodila nějaké to kilo. V rozmezí mezi 15 a 28 stupni totiž platí nepřímá úměra výše teploty a spotřebě energie, tedy hlavně odbourávání tuků. Pokud rtuť měřícího přístroje klesne na šestnáctku, objem spalovaných kalorií se výrazně zvýší.
  • Přizpůsobí se ON – horké klima je příjemné, lidé za ním jezdí na dovolené tisíce kilometrů. Mít ho ale doma celý rok má i stinné stránky. Vyšší teploty totiž utlumují bdělost. Muž, jemuž vysoké teploty nevyhovují, se cítí více ospalý.
  • Přizpůsobí se OBA – kompromis znamená ve většině sporů nejlepší řešení. Je dobré k němu dojít na základě konkrétních faktů, aby v budoucnu nedocházelo ke sporům o to, kdo se přizpůsobil více. Pomůže, když si oba partneři sednou ke stolu, napíší své ideální teploty nebo snesitelné rozmezí a dohodnou se na aritmetickém průměru hodnot.

Podívejte se na naše další nejnovější články:

ona-on-3

Kotle, krby a vůbec vytápění mají vliv nejen na teplotu v bytě, ale přeneseně i na celkovou domácí pohodu. Zdroj: silas216 (flickr.com)

Jaká je ideální teplota bytu?

Samozřejmě hodně záleží na tělesné stavbě a preferencí konkrétních jedinců, ale obecně lze říci, že by se teplota měla pohybovat mezi 19 a 24 stupni. Toto pásmo vyhovuje tělesným pochodům všech skupin obyvatelstva. Dětem a starším lidem udělá dobře spíše 23 a více.

Chcete vyhrát atraktivní ceny? Sledujte naše pravidelné soutěže na Facebooku!

Související články