Jste zde

Nezničitelný teakový nábytek: Poradíme, jak ho vybrat a jak se o něj starat

teakový nábytek se žlutými polštáři Zdroj: Bigstockphoto
Kvalitní nábytek z teakového dřeva se vyznačuje dlouhou životností, vysokou odolností a příjemnou medovou barvou. A to zdaleka nejsou všechny jeho výhody!

23. 1. 2022

Zaujal vás teakový (týkový) nábytek a chcete se o něm dozvědět více? Zvažujete jeho pořízení, ale potřebujete mít více informací? Zajímá vás, jak ho správně vybrat? Pak čtěte dále, protože v následujících řádcích pro vás shrnujeme základní i praktické poznatky věnující se právě nábytku z teakového dřeva.

Teak - exotická dřevina

Teak je tropický strom (Tectona grandis) u nás známý jako dub indický. Jeho domovinou jsou deštné pralesy v jihovýchodní Asii. Teak dorůstá výšky 30 až 40 metrů a v obvodu může měřit až 3 metry. To nejlepší dřevo se získává ze stromů starých 60 až 90 let. Díky jeho velké oblíbenosti se ale výskyt stromu ve volné přírodě rapidně snižuje. Dnes se proto pěstuje převážně na plantážích.

bigstock-asian-man-giving-a-hug-on-big-379085407.jpg

objímat strom
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nejkvalitnější teakové dřevo pochází z pralesů Barmy a Indonésie.

Výhody teakového dřeva

K jeho hlavním přednostem patří tvrdost, pevnost, pružnost, vysoká odolnost vůči hmyzu, hnilobě i ohni a zároveň minimální nároky na jeho údržbu. Teakové dřevo nevysychá a vyznačuje se dlouhou životností. Navíc velmi dobře odolává i výkyvům počasí. Právě díky těmto vlastnostem se využívá i při výrobě lodí a zahradního nábytku. V jihovýchodní Asii se z tohoto dřeva vyrábí nejen nábytek, ale je využíván i při stavbě domů, paláců a dokonce i mostů.

Zahradní nábytek z teaku

Zahradní nábytek z odolného teaku je ideální volbou pro ty, kdo hledají dokonalé spojení designu, vysoké trvanlivosti a výborné kvality. Zahradní posezení vám bude roky sloužit jako nové a medová až načervenalá barva dřeva nenásilně dokreslí přirozený ráz vaší zahrady.

Židle a lehátka z něj mají vysokou nosnost a klidně je můžete umístit i v těsné blízkosti bazénu, protože teakové dřevo nenasakuje vodu (oproti jiným dřevinám). Výborně se hodí i na terasy k celoročnímu posezení, či ke grilu. Nábytek z teakového dřeva najde své využití všude tam, kde klasické dřevo naráží na své limity. V posledních letech se tak stává oblíbeným i v interiérech, zejména v koupelnách a kuchyních.

Kompletní zahradní sety i jednotlivé kusy nábytku zakoupíte v běžně dostupných prodejnách s nábytkem a cena s ohledem na kvalitu rozhodně není nikterak přemrštěná. Dejte si ale s výběrem práci, protože cena za jednotlivé druhy nábytku se může výrazně lišit.

Na co si dát pozor při koupi

Jakost teakového dřeva se dělí do několika kategorií dle kvality dřeva. Na trhu se potkáte s výrobky třídy A, B i C. A tady už se vyplatí zpozornět. Kategorie C je až o 70 % levnější než třída A, ale s teakem nemá prakticky nic společného vyjma názvu. Takový výrobek má mnohem kratší životnost, dřevo je měkčí a praská.

Pokud hledáte opravdu kvalitní výrobek, který vám zajistí vysoký uživatelský komfort na dlouhá léta s minimální péčí, zaměřte se na nábytek z kategorie A. Vydrží vám i několik generací. Takový nábytek obsahuje i výrazně vyšší množství olejové pryskyřice, díky které bude dřevo mnohem více ochráněno před nepříznivými povětrnostními vlivy.

bigstock-snow-falling-on-garden-patio-f-436504955.jpg

teakový nábytek v zimě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Zahradní nábytek z teakového dřeva je téměř nesmrtelný.

Dalším důležitým ukazatelem dlouhé životnosti nábytku je jeho pevná konstrukce a kvalitní spoje. U stolu doporučují odborníci volit masivnější nohy.

Tip redakce

Při nákupu si výrobek rozhodně vyzkoušejte osobně. Poseďte se na židli, vyzkoušejte lehátko. Chcete, aby vám nábytek sloužil dlouhá léta a proto pro vás musí být maximálně pohodlný. Posezení na židli by mělo být příjemné i přes to, že na židli není žádné polstrování.

Minimální nároky na údržbu

I když je nábytek z teaku považován na vysoce odolný a téměř nesmrtelný, rozhodně se vyplatí věnovat mu trochu základní péče. Určitě ho nemusíte natírat každé dva roky ochranným nátěrem (výrobci garantují bez problému záruku až 15 let), ale občas mu prospěje jemné otření vlažnou vodou, která odstraní mechanické nečistoty, jako je prach.

Péče o barvu dřeva

Pokud chcete zachovat původní medovou barvu i v průběhu dalších let, musíte nábytek ošetřovat vhodným výživným olejem na dřevo, který zakoupíte v běžné obchodní síti. Každý výrobce vám rád doporučí některý z osvědčených druhů. Většinou postačí, když nábytek jednou ročně potřete olejem určeným k ošetření teakového nábytku.

V opačném případě změní dřevo vlivem povětrnostních podmínek medové zabarvení a promění se na stříbrno-šedou patinu. Protože je ale teakové dřevo odolné vůči všem povětrnostním vlivům, je to změna spíše kosmetická, jinými slovy, změna barvy neovlivňuje vlastnosti dřeva.

bigstock-teak-garden-outdoor-furniture-422140931.jpg

teakový nábytek na zahradě
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pro zachování barvy ošetřujte týkový nábytek výživným olejem na dřevo.

Praktická péče o zahradní nábytek

  • Omývejte nábytek teplou vodou. Použít můžete jemný kartáček (nikdy ne drátěnku!).
  • Skvrny od oleje či vína odstraňte co nejdříve. Na pomoc můžete vzít jar, nebo podobný odmašťovací přípravek. Nezapomeňte ale vždy nakonec otřít celý povrch nábytku čistou vodou.
  • Na odolné skvrny dobře fungují také speciální čističe, které jsou silnější než běžná mýdlová voda, dřevo mírně bělí (nepoškozují - pigment se časem srovná).
  • Vystavte skvrnu sluníčku, které jí doslova „vypálí.
  • Pro usnadnění čištění lze použít tzv. "impregnaci" na teakové dřevo. Je to přípravek, který dřevo opatří ochrannou a stále prodyšnou nanovrstvou. Nečistoty potom nepronikají do dřeva tak rychle a lépe se čistí.

Zazimování zahradního setu

Obecně platí, že teakový zahradní nábytek můžete na zahradě ponechat celý rok. V takovém případě se ale ujistěte, že jsou veškeré šrouby a spoje pečlivě utažené. Jinak by mohlo snadno dojít k popraskání dřeva důsledkem pnutí zamrzlé vody, která do nábytku pronikne právě neutaženým kováním.

A pokud se rozhodnete teakový zahradní nábytek na zimu uskladnit, ideálním místem je suchá garáž s dostatečnou ventilací.

Zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Teka_obrovsk%C3%A1
  • https://www.i-zahradninabytek.cz/nabytek-teak
  • https://www.moda.cz/a/teakovy-nabytek-je-zarukou-elegance-kvality--7727
  • https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-zahrada/199420/teakovy-nabytek-si-zamilujete-na-prvni-pohled.html
  • https://www.teek.cz/pece-o-zahradni-nabytek

Související články