Jste zde

Na kolik vás letos vyjde zima? Ceny jednotlivých typů vytápění se od sebe liší až o 100 %

Zdroj: gut-sanitaer.de

Zima je tu a s ní nutnost vytápět dům. Na kolik letos tahle činnost vyjde? To je různé – hodně záleží na tom, čím vytápíte. A každá z variant má svá pro a proti. Pojďme si tedy spočítat, co se vyplatí právě vám.

12. 12. 2012

Topení představuje jeden z markantních výdajů, které domácnosti vydávají na svůj chod. Tady se výdaje nepočítají v řádech tisíců ale rovnou desetitisíců. V současné době existuje několik alternativ vytápění. Jedná se především o elektrické topení, topení na plyn, na tuhá paliva nebo klasické ústřední topení. Z nichž každá má své výhody, ale i nevýhody.

Nejlevnější je dřevo, nejdražší topení přímotopem

Dlouhodobě nejlevnější variantou vytápění je vytápění dřevem, nebo za pomocí tepelného čerpadla. Průměrný dům s průměrnou spotřebou 65 GJ spolkne v obou těchto případech okolo dvaceti tisíc ročně. Jenže – u topení dřevem musíte počítat s nekomfortem v podobě neustálého přikládání, u tepelného čerpadla jsou zase poměrně vysoké pořizovací náklady.

vytapeni-domu2

Topíte dřevem? Pak ušetříte oproti těm, co topí za pomoci přímotopů, padesát procent jimi protopené částky. Zdroj: elephantjournal.com

Při vytápění uhlím se částka zvedá zhruba o dalších dvacet procent a i u něj musíme počítat s nutností přikládání „pod kotel“. Vytápění plynem pak průměrný dům vyjde už na 30 tisíc korun. A vytápění běžnými elektrickými přímotopy? Taky počítejte s částkou okolo 55 tisíc korun. V tomto případě je elektřina jednoznačně nejdražší způsob vytápění. I tady ale existují alternativy.

Elektřina trochu jinak

Jednou z možností, s kterou si můžete dopřát teplo domova za nižší částky, než na jaké jste byli doposud zvyklí je vytápění topnými tělesy Thermotec. Thermotec je německá značka, u které si můžete být jisti vysokou kvalitou výrobků. Jednoznačně to dokazuje také třicetiletá záruka, kterou tato firma poskytuje.

Jaké jsou ale přednosti těchto elektrických panelů? V prvé řadě se jedná o výrazně nižší spotřebu elektrické energie, konkrétně dokonce až o polovinu méně, než oproti jiným možnostem topení. Těchto úspor je dosaženo díky unikátnímu systému aeroflow, který přenáší teplý ohřátý vzduch velice efektivně z výhřevného akumulativního jádra do okolního prostředí.

Jak fungují topné panely?

Topné panely jsou navrženy tak, že jádro je těžké a střádá v sobě teplo, nabíjí se jen polovinu času, než ve skutečnosti zvládne vyhřívat, čímž šetří energii – na rozdíl od jiných topení hřeje i po vypnutí.

vytapeni-domu3

Takto vypadají speciální topné panely. Zdroj: topeni.cz

V druhé řadě je ale úspor dosaženo také díky velice přesnému způsobu ovládání a nastavování teploty pro různé místnosti nezávisle na sobě a to pro dané časové intervaly. Topení Thermotec je možno zakoupit s libovolným typem termostatu a také s centrální řídicí jednotkou, která je schopná bezdrátově komunikovat s digitálními termostaty na topných tělesech. Třešničkou na dortu ale může být pro zájemce možnost regulace teploty přes mobilní telefon nebo vzdálený počítač při zakoupení GPS modulu.

Spočítejte si, který způsob vytápění je pro vás nejvýhodnější. Na internetu funguje speciální kalkulačka, která sice operuje s loňskými cenami, ale určitý náhled vám poskytne: http://www.nazeleno.cz/kalkulacka-ceny-tepla-2011-2012.aspx