Jste zde

Moderní versus klasické zahrady: Víte, jak se od sebe liší?

Zdroj: zahradadvoracek.cz

Mít zahradu u domu je samozřejmostí. Už méně samozřejmé ale je dát zahradě jasný směr, dát její architektuře pevné obrysy a v těch se držet. Vždyť zahrada už není jen pár záhonků, trávník a několik stromů. Je první vizitkou vašeho domu i vaší.

24. 3. 2014

Zahrada by neměla být jen příjemným útočištěm, kde člověk může relaxovat, ale i místem pro setkávání s přáteli, pro řadu dalších aktivit, ideálním místem pro hrátky vašich dětí. V principu bychom mohli zahrady rozdělit na dva hlavní typy, a to zahradu klasickou, a zahradu moderní.

Klasická zahrada – ideální volba pro konzervativce

Pokud se řekne klasická zahrada, rozhodně tento pojem neznamená, že se jedná o zpustlou plochu v kombinaci travnatého porostu a stromů. Ačkoliv mnoho zahrad takto vypadá, ta skutečně klasická zahrada se vyznačuje hlavně svou jasně danou skladbou, a to z hlediska rostlin a dalších prvků.

zahradni-architekt2

Na zahradě - ať už moderní nebo klasické nezapomínejte na posezení pro přátele. Zdroj: zahradadvoracek.cz

A pokud je vaším cílem zhotovení právě této zahrady na klíč, potom můžete počítat s řadou oblých linií, zdánlivě neuspořádanými tvary, a také se zcela standardními a známými rostlinami, jako jsou oblíbené růže, stračky, a řada dalších cibulovin.

Celkový koncept je třeba znát hned na začátku

Zajímavé je i celkové barevné ladění klasických zahrad, kdy tou nejoblíbenější volbou bývají odstíny růžové, ale není třeba se bát ani žlutých barev. Problémem nejsou ani zahradní jezírka, stromy a keře, či řady skalek doplněné různými dřevinami.

zahradni-architekt3

Klasická zahrada - staví na oblých liniích a na rostlinách, které dobře znáte. Zdroj: zahradadvoracek.cz

Vše dává dohromady celkový koncept zahrady, o kterém musíme být jasně přesvědčeni ještě předtím, než se začne se samotnou realizací. Případné následné úpravy totiž nemusejí být zrovna jednoduché, může dojít k výraznému odchýlení od stylu a zahrada tak nemusí být tak dokonalá, jak by mohla být.

Moderní zahrada odráží linie samotného domu

Pokud je vaším domem starší objekt nebo chalupa, je právě cesta klasiky tou nejlepší možnou. Naopak pokud disponujete novostavbou, při jejíž realizaci se architekti přikláněli hlavně k moderním stylům a koncepcím, je vhodné řadu těchto tvarů a prvků přenést i na zahradu.

Zahradní architekt by se tak měl vydat hlavně cestou jasně daných geometrických tvarů a linií, jednotného barevného sladění, ale také cestou praktického hlediska, které by mělo reflektovat požadavky samotných klientů.

zahradni-architekt4

Nebojte se ani netradičních materiálů. Pokud je zahrada kvalitně navržená, vše do ní perfektně zapadne. Zdroj: zahradadvoracek.cz

Součástí celého řešení jsou i praktické prvky

A ačkoliv výhody, a to hlavně v podobě estetického hlediska jsou zřejmé, mnohé realizace mohou přinášet několik nevýhod – od finanční náročnosti realizace po následnou složitější a časově náročnější údržbu.  Na druhou stranu i toto hledisko lze poměrně snadno vyřešit, jelikož kvalitní realizace zahrad by měla počítat minimálně s možností automatických závlahových systémů, popřípadě s následným servisem v podobě služeb zkušeného zahradníka.

Nebojte se ani odvážnějších realizací

A pokud zmíněné možnosti nejsou tím směrem, kterým byste se chtěli vydat, existuje i řada ještě o něco zajímavějších, a možná neobvyklejších možností, jako jsou zenová zahrada, navozující dokonalý pocit vyrovnanosti, nebo zahrada romantická, která zaručeně nadchne každou romantickou duši.

zahradni-architekt5

Dřímá ve vás duše romantika? Pak vsaďte na romantickou zahradu! Zdroj: zahradadvoracek.cz

Poměrně oblíbenou možností jsou i zahrady v japonském stylu, a to jak s ohledem na architekturu, tak i na použití samotných rostlin. A ačkoliv je možné řadu stylů zkombinovat, je vždy lepší držet se v jasně daných mantinelech, pro dosažení nejlepšího dojmu.