Jste zde

Místnost, kde společně trávíte nejvíce volného času, si zaslouží speciální péči

Zdroj: Argad.cz

Říká se, že srdcem domova je kuchyně, kde se celá rodina schází na společné obědy, či večeře. Ne v každém bytě to tak ale opravdu je. Kromě kuchyně to může být i třeba „pracovna“, nebo volnočasová místnost.

17. 3. 2013

Pokud špatně uspořádáte byt, můžete se v něm s ostatními členy rodiny jen míjet, nebo v opačném případě o sobě budete neustále zakopávat a lézt si na nervy. Jak na to, aby se vám něco podobného nestávalo? Poradí vám architektka Andrea Zaciosová v dalším díle miniseriálu.

Propojte kuchyň, jídelnu a obývací pokoj!

Trendem posledních let je propojování kuchyně s dalšími obytnými místnostmi v domě, nebo bytě. Často se tak místo kuchyně s jídelnou setkáte s velkým prostorem, který v sobě slučuje jak kuchyň,  jídelnu, tak i obývací pokoj. Všechny místnosti jsou tedy navzájem propojené.

Dalšími dvěma místy, kde se rodina nejvíce setkává, pak jsou obývací pokoj sloužící i jako pracovna a takzvaná volnočasová místnost. Na tu ale narazíte spíše v rodinných domech, než v klasických bytech v novostavbách. Jde často o místnost, kde se spojuje prostor dětské herny s posilovnou pro rodiče.

zaciosova-11-2

Propojení kuchyně s obývací částí je fajn - jen pozor na zápachy z vaření, které prostoupí celým bytem. Zdroj: Argad.cz

Každá z těchto variant „rodinného centra“ má svá pro a proti a člověk musí při jeho budování přihlížet jak ke zvyklostem rodiny, tak k možnostem prostoru.

Pozor, ať se vzájemně nerušíte!

Když vytvoříte centrem vašeho domova společný prostor tvořený kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, bude to kvitovat hlavně ten člen rodiny, který tráví nejvíce času v kuchyni. Nebude si připadat odstrčený, komunikace celé rodiny bude moci probíhat téměř nepřetržitě, bez ohledu na to, co se v kuchyni právě děje.

Toto uspořádání má ale i svá negativa – pozor na vůně a zápachy z kuchyně,  nesou se celým prostorem, osoby v obývací části u televize může vyrušovat hluk z kuchyně a naopak.

zaciosova-11-3

Scházíte se s rodinou často v jídelně? Pak tomuto místu věnujte více času - ať je vám v něm co nejpříjemněji! Zdroj: Argad.cz

Další možností rodinného centra je propojení obývacího pokoje s pracovnou. Rodina je tak více spolu, nicméně i tady může docházet ke vzájemnému rušení.  Potřeba klidu na práci může být rušena štěbetáním dětí.

Třetí možností pak je už zmiňovaná volnočasová místnost – získáte díky ní prostor, kde můžete cvičit a posilovat. Jak už ale bylo řečeno – pro vznik volnočasové místnosti potřebujete více místa.

Máte jasno? Vyřešte další otázky!

V okamžiku, kdy si ujasníte, ve které místnosti se chcete nejvíce setkávat, co je prioritou vašeho životního rytmu, přijdou na řadu další požadavky na tvorbu interiéru. Budete muset vyřešit otázky týkající se materiálů (čím budete zdít, jaké bude obložení, ž čeho bude podlaha…), barevného řešení, osvětlení a celkového stylu, který místnostem vtisknete.

Důležité je ujasnit si priority a s ostatním pomohou designéři.

Medailonek autorky:

Ing. arch. Andrea Zaciosová - Pracuji v oboru architektury přes 10 let, především v oblasti architektonických studií. Klientům poskytuji komplexní služby v oblasti bydlení, interiérů, včetně konzultací. Od návrhů až po realizaci interiéru. Zajistím řešení lidem, kteří chtějí dobře a spokojeně bydlet, relaxovat v pěkném prostředí a pracovat v prostoru s kreativní invencí. Kontaktovat mě můžete na telefonu +420 777 231 056, případně skrze mail zaciosova@argad.cz nebo webové stránky www.argad.cz

Související články