Jste zde

Krása říčních kamenů

valounky PR Zdroj: Shutterstock
Dolaďte každý detail ve vaší zahradě! Valounky jsou jedním z nejoblíbenějších druhů okrasného kamene na našem trhu. Inspirujte se a zařaďte valounky do vaší zahrady.

19. 4. 2022

Valounky, kam se podíváš

Okrasné valounky, chcete-li oblázky, jsou zajímavým dekorativním doplňkem v interiéru. Řadí se mezi přední architektonické trendy současnosti. Radost budou dělat v zahrádkách, sadech nebo okolo bazénů. Nainstalujte valounky ve vašem domě jako luxusní prvek nebo ním obsypte rostliny v zahradách, keře i stromy. Buďte zkrátka originální, aby se přes plot bylo na co dívat.

Kde se vzal, tu se vzal

Co si vůbec pod pojmem valounek představit? Jedná se o drcený kámen, který byl ponořen v tekoucí vodě třeba i stovky let. Tento pramen ho během té doby lehce obrousil do jemného oblého tvaru. K tomuto procesu lze docílit i uměle. V případě okrasného valounku mluvíme o kameni, který váží do jednoho kilogramu. U valounu je to i několik tun.

2._shutterstock_2126161781.jpg

valounky
Zdroj: 
Shutterstock

Kombinace valounků

Jelikož je kámen chladným a tvrdým materiálem, vyžaduje jeho zakomponování dávku citu. Do barevné zahrady proto volte místo tmavších barev třeba dekor mramor bílý. Valounky tmavých odstínů pak kombinujte se světlejšími třeba při využití jako kamínky na hrob. Většina oblázků je mrazuvzdorná. Při aplikaci valounků nezapomínejte použít geotextilii. Zabraňuje růstu plevele a jiných nežádoucích rostlin. Také udržuje půdní vlhkost.

Nejlepší místo pro valounky

Ohromující dojem vyvolává spojení okrasných valounků a vody. Proto se bez tohoto materiálu neobejdete při budování jezírek a při výstavbě cestiček a ostatních zpevněných ploch. Sjednocením rostlin, vody a valounků vytvoříte osobitá a poutavá zákoutí. Nebojte se kombinovat valouny a valounky. Využijte je pro optické i mechanické oddělení prostoru.

3._shutterstock_1249523602.jpg

valounky
Zdroj: 
Shutterstock

Práce navíc

Nevolte umístění valounků kolem záhonů nebo po krajích zahrady. Plodiny ani sekačka by vám totiž nepoděkovala a o časové náročnosti radši nemluvit.

Valounky nekombinujte s mulčovací kůrou, působí to jako přírodní nesmysl. Zahrada by měla být přirozenou napodobeninou naturálního prostředí. Raději je volte v kombinaci s kačírkem nebo pískem.

Tip na závěr: Okrasné valounky lehce potáhnuté mechem vypadají velmi dobře. Pokud chcete tohoto docílit v co nejkratší době, natřete nové valounky zředěným jogurtem.