Jste zde

Kdy je nejlepší doba na vertikutaci vašeho trávníku

vertikutace trávníku PR Zdroj: Shutterstock
Zařaďte do svého zahradního vybavení něco, co si čeští zahradníci již osvojili. Vertikutátor. Že se o trávník krásně staráte, zaléváte, stále jej doséváte a on není pořád takový, jak byste si představovali?

20. 7. 2023

Pokud si přejete chodit po krásném hustém zeleném trávníku, nebude stačit jeho pravidelné sekání a zálivka.

Tráva je rostlina jako každá jiná a ke svému životu potřebuje vláhu, slunce, živiny a vzduch. Právě revitalizací pomocí vertikutátoru dosáhnete toho, že trávník bude více odnožovat a nebude obsahovat to, co do něj nepatří.

Kdy provést vertikutaci trávníku

Hlavní proceduru s vertikutátorem provádějte na jaře a na podzim. Na jaře (březen, duben) proto, že trávník začíná růst. Nejprve trávu jednou až dvakrát posečte, nechte proschnout a můžete vertikutovat. Na podzim trávník bývá ve stavu plné síly po podzimních deštích. I v tomto období jej nejdříve posekejte a poté začněte s vertikutací.

Co když se vertikutovat nebude?

Neudržovaný trávník je plný plevelu, mechu a plsti. Když budete trávník jen sekat a zalévat, bude se za čas dusit a vzniknou na něm suchá žlutá a hnedá místa. Stává se to kvůlí tomu, že trávník koření do plsti, která vzniká z odumřelých rostlin. To vše vertikutátor odstraní a trávníku umožní zdravě růst.

Vertikutací čistíte, omlazujete, hladíte i ozdravujete. Vertikutace probíhá pomocí nožů, které dokáží nařezávat travní drny, přesto nepoškodit samotný trávník. Tomu naopak přinesete daleko více vzduchu, vláhy, sluníčka, odstraníte plevel i mech a ještě ke všemu umožníte samotný růst.

shutterstock_1680667258.jpg

vertikutace trávníku
Zdroj: 
Shutterstock

Vertikutace během sezóny

Vertikutovat můžete samozřejmě i mezi hlavními termíny vertikutace, trávníku to jen prospěje. V takové chvíli nasaďte válec jen s vertikutačními pružinami, bez nožů. Trávník tímto způsobem pročešete a dopřejete mu tak blahodárnou revitalizaci. Pružinky dokáží nasbírat odpad a nashromáždit jej do sběrného koše. Největší úspěch tkví v pravidelnosti.

Jaký vertikutátor použít?

Elektrické vertikutátory 
Jsou lehké, skladné, tiché a snadno se s nimi pracuje. Pokud máte malou nebo středně velkou zahradu s dostupností elektrické sítě, bude elektrický model nejlepší volbou pro vás.

Benzínové vertikutátory
Benzínové modely jsou výkonné stroje, které se hodí na velké plochy a nerovný terén. Mají větší záběr a 4taktní motor. Jejich největší předností je vysoká odolnost.

AKU vertikutátory
Pokud nemáte přístup k elektřině, nebo s sebou nechcete vláčet elektrický kabel, sáhněte po verzi vertikutátoru na baterie.

Jak vertikutovat 

Postupujte stejně jako při práci sekačkou. Pohon však nečekejte. Vertikutace není nijak namáhavé a pohon ani není potřeba. Je to očistná činnost nejen pro trávník, ale i pro vás.

Do jaké hloubky vertikutovat

Aby se při nařezávání drnů nepoškodil i samotný porost, je dobré nastavit hloubku na 2–4 mm. Nastavení hloubky je u všech modelů vertikutátoru snadná záležitost.

shutterstock_1369288319.jpg

do jaké hloubky vertikutovat
Zdroj: 
Shutterstock

Stačí jen vertikutace?

Aby byl efekt co nejlepší a dočkali jste se opravdu hustého zeleného trávníku, osejte trávník travním osivem, přihnojte a dodejte patřičné množství vláhy.