Jste zde

Jaké zdravé přílohy vybrat k masu i rybě?

zdravé přílohy PR Zdroj: Shutterstock
Přílohy tvoří základ mnoha jídel, poskytují energii a doplňují hlavní složky pokrmu. Některé jsou bohaté na kalorie a chudé na živiny, jiné jsou skvostem v oblasti výživy.

9. 11. 2023

Tyto přílohy zasluhují více pozornosti v naší kuchyni a na našich talířích. Tradiční přílohy jako jsou brambory či knedlík, můžete nahradit na zdravější varianty, které obohatí váš talíř. Vyzkoušet můžete čočku belugu, červenou rýži, bulgur jáhly nebo celozrnné těstoviny. 

Co by měly obsahovat zdravé přílohy? 

  1. Vysoký obsah živin

Zdravá příloha by měla být bohatá na esenciální živiny, jako jsou vitamíny, minerály a antioxidanty. Tyto živiny podporují celkové zdraví a pomáhají tělu fungovat optimálně. 

  1. Nízký obsah kalorií

Přílohy s nízkým kalorickým obsahem vám umožní jíst větší porce, aniž byste přijali příliš mnoho kalorií. To je ideální pro ty, kdo sledují svoji hmotnost nebo se snaží zhubnout.

  1. Vysoký obsah vlákniny

Vláknina je klíčová pro zdravé trávení a může pomoci předcházet několika chronickým onemocněním, včetně kardiovaskulárních chorob a diabetu.

  1. Nízký obsah nasycených tuků a cukrů

Přílohy by měly mít minimální obsah nasycených tuků a přidaných cukrů, aby podporovaly zdravý kardiovaskulární systém a stabilizovaly hladinu krevního cukru.

Co můžete zařadit jako zdravou přílohu k masu či rybě? 

Kromě klasických brambor nebo zeleniny, můžete sáhnout po různých druzích obilovin, luštěnin, rýže nebo těstovin. 

Obiloviny

Obiloviny obsahují komplexní sacharidy, které jsou zásadní pro správné fungování těla. Sacharidy by měly tvořit většinu přijatých kalorií za den. Prostřednictvím sacharidů dodávají tělu obiloviny potřebnou energii. Mimo sacharidy jsou obiloviny bohaté na vlákninu, která je nezbytná pro zdravou funkci trávicího systému. Obsahují širokou paletu vitamínů a minerálů, včetně vitamínů B, železa, hořčíku a selenu. Ty přispívají například k tvorbě červených krvinek a podporují funkci svalů. 

Pravidelná konzumace celozrnných obilovin může přispět k nižšímu riziku vzniku chronických onemocnění, včetně kardiovaskulárních onemocnění, diabetu typu 2 a některých forem rakoviny. Díky vysokému obsahu vlákniny a nízké energetické hustotě mohou obiloviny podporovat zdravou tělesnou hmotnost tím, že pomáhají regulovat hlad a předcházet přejídání.

Mezi oblíbené obiloviny, které můžete podávat patří bulgur nebo kuskus. Vyzkoušet můžete jáhly, které mají vysokou nutriční hodnotu a jsou bohaté na minerální látky, vitamíny a vlákninu. Výhodou je i jejich snadná stravitelnost. Dalším naším tipem je quinoa. Quinou můžete pořídit barevnou, červenou nebo klasickou bílou. Podobně jako jáhly neobsahuje lepek a je vhodná pro celiaky. Je oblíbená zejména v Jižní Americe, kde ji najdete v různých pokrmech. Hlavní složkou quinoy je škrob, který tvoří 60 %, a bílkoviny, které tvoří až 15 %. Ve větším zastoupení obsahuje i nerozpustnou vlákninu. Další součástí quinoy jsou všechny esenciální aminokyseliny, takže by quinoa neměla chybět v jídelníčků veganů a vegetariánů.

Luštěniny

Luštěniny jsou jedním z nejlepších rostlinných zdrojů bílkovin, což je zásadní pro budování a obnovu tělesných tkání, výrobu enzymů a hormonů a mnoho dalších fyziologických funkcí. Podobně jako obiloviny obsahují vlákninu. Díky nízkému glykemickému indexu luštěnin pomáhají zabránit rychlým výkyvům hladiny krevního cukru, což je důležité pro prevenci diabetu a udržení energie během dne. Luštěniny jsou vynikajícím zdrojem železa, manganu, fosforu, draslíku a B vitamínů, které jsou nezbytné pro energetický metabolismus a celkovou fyziologickou funkci. Díky obsahu živin a antioxidantů mohou luštěniny přispívat k prevenci různých chronických onemocnění. 

Mezi naše tipy, jaké luštěniny vyzkoušet, patří čočka beluga nebo červená čočka. Beluga je díky svému nízkému glykemickému indexu vhodné pro diabetiky. Obsahuje vlákninu, antioxidanty, vitamíny skupiny B. Červenou čočku oceníte pro její lehkou stravitelnost a také rychlou a snadnou přípravu. Pokud patříte mezi milovníky fazolí, vyzkoušet můžete netradiční adzuki, bango, borlotti nebo jumbo. 

Rýže

Rýže je velmi známou surovinou po celém světě. Pravděpodobně ji najdeme ve spižírně v každé domácnosti. Ale není rýže jako rýže. Dnes si již ve zdravé výživě můžete koupit různé druhy rýže, které se hodí na přípravu mnoha druhů pokrmů. Rýže je zdrojem energie díky bohatému obsahu sacharidů. Obsahuje minimální množství tuku a cholesterolu, což ji činí vhodnou složkou diety pro ty, kdo se snaží o udržení nebo snížení tělesné hmotnosti. Celozrnná rýže, jako je hnědá nebo červená rýže, je zvláště výživově bohatá, nabízí více vlákniny, což podporuje zdravé trávení a může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi. Rýže je přirozeně bezlepková, což ji činí skvělou volbou pro ty, kteří mají celiakii nebo jsou citliví na lepek. Navíc je lehce stravitelná, a proto je často doporučována jako bezpečná strava pro lidi trpící zažívacími potížemi nebo nemocemi.

Pokud chcete vyzkoušet netradiční typ rýže, sáhněte po jasmínové či basmati rýži. Další variantou je červená rýže, černá nebo rýže indiánská. Na pravé italské rizoto je ideální rýže Arborio.

Těstoviny

Těstoviny jsou někdy kritizovány kvůli vysokému obsahu sacharidů. Nicméně i tyto sacharidy poskytují tělu energii. Mají nízký obsah tuků, což je vhodné pro dietáře. Celozrnné těstoviny obsahují vysoký obsah vlákniny, která podporuje pocit sytosti a pomáhá v boji proti přejídání a obezitě. Dále obsahují bílkoviny i vitamíny či minerály. Dnes již můžete zakoupit i bezlepkové varianty těstovin, které jsou vyrobeny z rýže, kukuřice nebo čočky. 

Veškeré jmenované druhy zdravých příloh můžete koupit na e-shopu Vitalcountry.cz.

Související články