2. 8. 2022
Především domácnosti s nižšími příjmy proto potřebují podpořit a stát jim podává pomocnou ruku v podobě zjednodušeného stávajícího příspěvku na bydlení a nového jednorázového příspěvku 5 tisíc korun pro rodiče.
Příspěvek na bydlení (2022)
Příspěvek na bydlení je druh státní podpory určen pro domácnosti s nižšími příjmy. V době zdražování a vysoké inflace jej tyto rodiny potřebují více než obvykle. V letošním roce se příspěvek na bydlení dočká několika vylepšení a zjednodušení. Lidé jistě ocení možnost žádat elektronicky a také již nebudou muset žádat každý rok, příspěvek totiž dostanou na dobu neurčitou.
Příspěvek na bydlení – žádost a formulář
O příspěvek na bydlení žádáte formou formuláře, který se následně spolu s dalšími materiály doručuje na Úřad práce. Ať už žádáte poprvé či opakovaně, k formuláři se vždy přikládají přehledy o nákladech na bydlení a o výši čtvrtletních příjmů.
Všechny potřebné formuláře jsou dostupné na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. Vyplnění formuláře není nic složitého, navíc oproti minulým letům se dočkal značného zjednodušení.
Novinkou je také možnost objednání příspěvku na bydlení online. Formulář tak můžete na vyplnit přímo na stránkách MPSV a spolu s dalšími náležitostmi pak odeslat mailem nebo přes datovou schránku.
Mám nárok na příspěvek na bydlení?
Stát stanovuje určité podmínky pro získání příspěvku na bydlení, které se týkají hlavně nákladů na bydlení a příjmů domácnosti. Díky tomu může stát zaručit, že příspěvek dostane jen ten, kdo jej skutečně potřebuje. Týká se především domácností s nižším příjmem, kde náklady na bydlení přesahují třetinu čistých příjmů všech členů domácnosti.
Ve hře jsou však další faktory, než se tedy s žádostí vydáte na Úřad práce, raději se ujistěte, že máte nárok na příspěvek bydlení.
Příspěvek na bydlení – výpočet a kalkulačka
Pro výpočet příspěvku potřebujete znát přesnou výši nákladů na bydlení za poslední čtvrtletí a výši čistých příjmů domácnosti rovněž za poslední čtvrtletí. K tomu je potřeba přesně vědět, co vše se do příjmů a nákladů počítá.
Mezi náklady na bydlení se kromě nájemného počítají výdaje za elektřinu, plyn, vodu a podobně. V případě družstevních bytů pak i srovnatelné náklady. (Chcete snížit výdaje za elektřinu? Koukněte na tento článek.)
Do příjmů je třeba započítat příjmy všech členů domácnosti. Kromě příjmů ze zaměstnání se započítávají příjmy jako:
- důchody
- nemocenské a ošetřovné
- přídavky na děti, výživné
- podpora v nezaměstnanosti
Orientační výši příspěvku, který můžete očekávat, si můžete jednoduše vypočítat na online kalkulačce. Na internetu jsou běžně a zdarma dostupné, např. přímo stránky Ministerstva práce a sociálních věcí takovou kalkulačku nabízejí.
Jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě
Příspěvek 5000 korun na každé dítě je novinkou, kterou v důsledku inflace schválila vláda v červnu letošního roku. Tato pomoc je určena rodinám s dětmi s nízkými a středními příjmy či samoživitelkám, kde i různé tipy na vylepšení rodinného rozpočtu mohou být nedostatečné. Podle vlády je tato skupina obyvatel dokonce ohroženější než důchodci, kterým byla ze stejného důvodu penze v letošním roce navýšena již dvakrát a k další valorizaci dojde v září.
Podmínky pro získání příspěvku na dítě a kdo má nárok
Jednorázový příspěvek na dítě se netýká všech rodičů, vláda pro jeho získání stanovila tyto základní podmínky:
- Dítě musí být mladší 18 let (nesmí dosáhnout plnoletosti do 1. srpna)
- Hrubý příjem rodiny za rok 2021 nepřekročil 1 milion korun (započítávají se veškeré příjmy evidované Českou správou sociálního zabezpečení, přičemž nebude nutné je dokazovat – postačí uvést jejich výši v čestném prohlášení).
- Dítě musí mít trvalý pobyt v České republice.
- Čerpající pětitisícového příspěvku musí s dítětem žít a hradit náklady.
Další osoby, které mají na příspěvek 5 tisíc nárok, jsou:
- Cizinci, kteří v Česku žijí a pracují
- Pěstouni, kterým bylo dítě svěřeno do péče, vdovci a vdovy.
Jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě – Žádost a formulář
Žádat o příspěvek na dítě bude možné od 15. srpna, kdy bude na stránkách MPSV zveřejněn elektronický formulář. Jelikož žádosti budou probíhat online, bude se také třeba prokazovat pomocí elektronické identity, např. elektronické občanky.
S žádostí si nemusí vůbec lámat hlavu ti rodiče, kteří na děti pobírají přídavky – 5000 korun jim bude vyplaceno automaticky v průběhu srpna.
Zda-li dávky na děti nepobíráte a nárok na jednorázový příspěvek máte, pro jeho získání si budete muset podat elektronickou žádost. Rovněž bude možné žádost vyřídit na některém z Czech Pointů.
Pokud vás zajímá více o příspěvku 5000 Kč na dítě, další podrobnosti najdete v tomto článku.