Jste zde

Jak zabezpečit dům při odjezdu na dovolenou

dovolená skrz.cz PR Zdroj: Unsplash
Nezjednodušujte zlodějům práci. Těchto pár rad vám zajistí klidnou dovolenou, při které se nebudete bát, jestli váš dům nepřepadli nezvaní hosté. Co a jak byste měli zajistit před odjezdem na prázdniny?

15. 2. 2022

Ať už se chystáte navštívit Slapy nebo Egypt, dovolená by se vám mohla proměnit v noční můru, pokud nebudete myslet na bezpečí své nemovitosti. Nechceme vás samozřejmě strašit. Je však vždy lepší myslet na nejhorší a tím se mu vyhnout. V období prázdnin mají zloději hlavní sezónu, protože využít vaší nepřítomnosti k vloupání je skvělá příležitost. Buďte na to připraveni dům a cennosti bezpečně zajistěte.

Kvalitní zámky a jiné nezbytnosti

Naprostý základ jsou vchodové dveře, které odpovídají nejméně třetí bezpečnostní třídě. Kvalitní zámky byste měli mít na všech dveřích, které do nemovitosti vedou. Myslete také na garáž, kůlnu nebo sklep a pořiďte jim alespoň spolehlivý visací zámek. Je to důležité i kvůli pojišťovně, která neuznává krádež, jež se uskuteční bez porušení zámku.

Lupiči se však častěji dostávají do obydlí oknem. Proto se vám vyplatí investovat do těch, která jsou proti vloupání zabezpečená. Pokud je nemáte, pořiďte si bezpečnostní fólii. Je nenápadná, lehko se aplikuje a zabraňuje rozbití skla. Vzpomeňte přitom i na menší okna do garáže nebo sklepa.

Porozhlédněte se také po okolí domu. Nemáte na zahradě volně žebřík či podobnou pomůcku, která usnadní vniknutí do budovy? Schovejte je dovnitř nebo je zajistěte zámkem.

Návštěvy jsou žádoucí, ale jen ty důvěryhodné

Pravidelné návštěvy jsou během vaší nepřítomnosti klíčové. Poproste někoho, komu důvěřujete, aby váš dům pravidelně navštívil. Zkontroluje dům, vyvětrá, zalije květiny a hlavně vybere poštu ze schránky. Není nic nápadnějšího, než nevyzvednuté dopisy. Klíče přitom svěřte přímo do jeho rukou. Nevkládejte je pod rohožku ani na jiná místa. Věřte, že to bude první, co lupič zkusí. Navíc opět hrozí tahanice s pojišťovnou kvůli vniknutí s neporušeným zámkem. Zvolte proto správné pojištění nemovitosti.

Hrajte, že jste doma

Překvapivě zatažené rolety a závěsy nejsou pro bezpečí šťastnou volbou. Naopak tím dáváte najevo, že nikdo není doma. Nechte raději roztaženo, jen všechny cenné věci ukliďte z dohledu. Lupiči si nejdříve domy obhlížejí, aby pak šli na jistotu. Nezvěte je domů tím, že necháte na stole volně na odiv notebook nebo jiná lákadla. Cennosti nejlépe vložte do trezoru. Pokud ho nemáte, schovejte je na několika nepředvídatelných místech po domě.

Neotřelým tipem, jak zmást zloděje, je zapínání světel a spuštění hudby na časovač. V určitou denní dobu se automaticky zapnou a tím vytvoříte dojem, že je dům stále obýván.

Na zámek zavřete i pusu

Je jasné, že se zážitky z dovolené se chcete co nejdříve podělit. Raději ale jimi sociální sítě plňte až po příjezdu. Nevíte, kdo všechno se k informaci, že je váš dům prázdný, dostane. Zdánlivě nevinná fotografie nebo status se snadno stanou pozvánkou pro zloděje. O své nepřítomnosti se nezmiňujte ani na záznamníku nebo sousedům.

Tyto rady vás mohou na první dojem trochu znejistit, ale vězte, že právě díky jejich dodržení se naopak budete cítit klidnější, až budete se sbalenými kufry svůj milovaný domov opouštět. Na dovolené si pak ještě lépe odpočinete, když budete vědět, že je o bezpečí vašeho domu postaráno.

Autorka: Aneta Růžičková, redaktorka Skrz.cz 

Cestovat a objevovat krásná místa, to je moje. A co mi dělá největší radost? Když můžu inspirovat ostatní pro jejich vlastní cesty.

aneta_ruzickova-2.jpg

Aneta Růžičková
Zdroj: 
skrz.cz