Jste zde

Jak vyprat péřovou bundu: Přidejte do pračky tenisáky

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Nosíte svoji péřovou bundu pravidelně do čistírny? Už nemusíte! Bez obav ji můžete vyprat i doma ve své pračce. Víme, na co si dát při praní pozor a poradíme vám pár triků, které vaši bundu pěkně načechrají.

15. 1. 2019

Péřový zimní kabát, vesta a bunda jsou díky svým vlastnostem velmi oblíbeným zimním kouskem. Péřové oblečení je lehké, měkké a má výborné izolační vlastnosti. Nevýhodou je však vyšší pořizovací cena a náročnější údržba. Potrápit mohou shluky peří i plíseň. Víme, jak při praní péřové bundy postupovat, aby se vám nezničila a zachovala si své vynikající vlastnosti.

Péřové oblečení perte v pračce samostatně

V prvé řadě se řiďte symboly na štítku. Napoví vám, jak o péřový kabát či bundu pečovat a jak ji vyčistit. Symbol vaničky s číslem vám řekne, na jakou nejvyšší teplotu lze péřové oblečení vyprat. Podtržená vanička upozorňuje na šetrné praní!

Víte, že peří nehřeje, ale skvěle izoluje teplo, které vydává vaše tělo?Zdroj: www.bigstockphoto.com

Bundu perte maximálně na 40 stupňů Celsia a na pračce nastavte speciální prací program nebo program na jemné prádlo. Nezapomeňte vypnout ždímání! Péřovou bundu nikdy neperte ručně. I když se může zdát, že praní v ruce je mnohem šetrnější, není tomu tak.

Tip: Vložte do pračky i několik čistých tenisových míčků. Pomohou rozbít chuchvalce peří. Vaše bunda bude načechraná.

Zapomeňte na běžný prací prostředek, který by z peří odstranil přirozenou vrstvu tuku. Pořiďte si speciální prací prostředek na péřové oblečení. Díky němu si peří uvnitř bundy zachová svou měkkost a udrží si své izolační vlastnosti. Nepoužívejte aviváž, změkčovadla ani bělidla.

Sušte na nízkou teplotu

Péřovou bundu je nejlepší sušit v sušičce. Bunda bude krásně nadýchaná a dokonale vyschlá. Mnoho práce vám ušetří speciální míčky, které rozbijí chuchvalce peří a bundu načechrají. Speciální míčky můžete nahradit i tenisáky nebo míčky na florbal.

Pokud nemáte sušičku, sušte bundu při běžné pokojové teplotě a na dobře odvětrávaném místě. Bundu nechte nejdříve vykapat, a pak z ní za pomoci ručníku vymačkejte co nejvíce vody. Bundu sušte položenou na vodorovném povrchu, několikrát za den ji protřepejte a chuchvalce peří se snažte ručně roztahat. K finálnímu dosušení můžete použít ventilátor nebo fén.

Před vložením do pračky zapněte všechny zipy i knoflíky a zkontrolujte obsah kapes. Velkou neplechu může napáchat papírový kapesník i kovová mince. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Tip: Bundu v sušičce sušte na nízkou teplotu. Ideální je program na sušení velmi jemného prádla nebo program teplý vzduch.

Bundu nikdy nesušte na topení nebo na přímém slunci! Zatímco část peří by se přesušila a peříčka by se začala lámat, druhá část peří by mohla zůstat vlhká a začít plesnivět. Sušení musí být rovnoměrné.

Nechte bundu dýchat

Dokonale suchou bundu pověste na ramínko a schovejte ji do skříně. Nevtěsnávejte ji do krabice ani do vakuového pytle. Bunda musí být uschovaná na dobře odvětrávaném a suchém místě. Vzpomeňte i na účinnou ochranu proti molům.