Jste zde

Jak vyčistit šperky snadno a levně: Pomůžou citron i pivo

Zdroj: Eppi.cz
Ženy šperky milují a zajisté touží, aby jim vydržely krásné co nejdéle. Proto se dnes podíváme na pár jednoduchých triků, jak se v domácích podmínkách postarat o oblíbené klenoty. Stačí pár ingrediencí, které každý doma najde.

26. 5. 2020

Prostředek na mytí nádobí

Ano, přesně tak. Stačí pár kapek prostředku na mytí nádobí, teplá voda a zbavíte se nepříjemného začernání stříbrných ozdob. Vybrané kousky otírejte měkkým hadříkem namočeným v jarových bublinkách a po opláchnutí studenou vodou je jemně osušte.

Stejný prostředek použijte i na zlaté snubní a zásnubní prsteny a další šperky z tohoto vzácného kovu. Do sycené vody přimíchejte trochu mycího prostředku a po pěti minutách zbylé nečistoty odstraňte opravdu měkkým zubním kartáčkem nebo houbičkou. Po opláchnutí studenou vodou zbavte klenoty zbývající vlhkosti papírovým ubrouskem.

eppi_prostredek_na_myti_nadobi.jpg

jarová voda na čištění šperků
Zdroj: 
eppi.cz
Jarová voda většině šperků neublíží.

Jar se neobávejte použít ani na drahokamové šperky. Neublíží dokonce ani citlivějším smaragdům.

Citron

Připravte si nádobu s horkou vodou a vymačkejte do ní šťávu z jednoho citronu. Následně přimíchejte tři lžíce soli a vložte stříbrné řetízky, náramky i prstýnky bez kamínků. Po pěti minutách šperk vyjměte a vysušte hadříkem.

Obyčejným citronem vyčistíte i oblíbené zlaté diamantové náušnice nebo třeba manžetové knoflíčky. Čištěný šperk pokapejte šťávou z tohoto citrusu a po pár minutách ho opláchněte vlažnou vodou.

eppi_uvodni.jpg

hadřík na čištění šperků
Zdroj: 
eppi.cz
Pokud si nejste jistí, nechte vyčištění šperků na odborníkovi.

Pivo

Na zlaté klenoty platí i světlé pivo. Znečištěný kousek do něj ponořte a po několika hodinách ho dočistěte měkkým kartáčkem. Nezapomeňte na vymáchání ve vlažné vodě. Podobně postupujte i v případě stříbrných modelů, ale u nich stačí ponechat je v pivní lázni nejvýše deset minut.

Jak vidíte, na základní údržbu svých šperků si vystačíte s věcmi, které najdete doma v kuchyni. Čištění zabere jen pár minut a skoro nic nestojí. Nebudete-li si jistí, především u cenných kousků s drahými kameny a diamanty, obraťte se raději na profesionální zlatníky.