Jste zde

Jak vybrat postel? Raději širší a s chytrým úložným prostorem

Zdroj: www.matrace-comfort.cz
V našich krajích bývá zvykem, že ložnice při zařizování bytu přichází na řadu až poslední. A to je velká škoda, protože čas, který zde strávíme, tvoří více než jednu třetinu našeho života.

7. 11. 2014

Proč bychom si ho tedy nevylepšit pěknými a kvalitními věcmi? Tím spíš, přispějí-li k dobrému spaní. Základem všeho je potom kvalitní postel.

Postel předurčuje styl ložnice

Ať chcete, nebo ne postel je základním prvkem každé ložnice. Díky svému dominantnímu postavení určuje celkový vzhled místnosti a obvykle až podle ní pořizujeme další kusy nábytku, dekorace a doplňky. Postel by měla být umístěná tak, abychom z ní dobře viděli na dveře, a současně měli za hlavou pevnou zeď. Rozhodně ne okno, nebo dveře. Při dodržení těchto podmínek se pak postel stane místem, kde se člověk bude cítit bezpečně.

Postel pro dobrý spánek

Postel a její vybavení mají vliv nejenom na vzhled ložnice, ale samozřejmě také na kvalitu spánku. A stále platí, že ideálním materiálem pro její výrobu je masivní dřevo, nejlépe buk nebo dub. Dřevo je totiž kvalitní přírodní materiál s dlouhou životností.

Kvůli pohodlnému vstávání je velmi důležitým faktorem výška postele – ta by optimálně měla být 40 až 50 cm, u starších lidí ještě o deset centimetrů vyšší, tj. 60 cm. Některé postele jsou v tomto směru dokonce variabilní - vybavené možností upravit výšku kování pro lamelový rošt tak, aby celková výška postele vyhovovala potřebám svého uživatele.

Dřevěná postel s chytrým úložným prostorem, kdy je mezi podlahou a podlážkou postele prostor. Matrace tak mohou dýchat.Zdroj: www.matrace-comfort.cz

A jak je se šířkou? Jednolůžko by mělo být široké 80 až 90 centimetrů, dvojlůžko ideálně 160 až 200 centimetrů. Délka by měla být minimálně 190 centimetrů – záleží samozřejmě na typu postavy a na zvyklostech. Pokud máte dostatečně velkou ložnici, a rádi se v posteli roztahujete, určitě zvolte širší lůžko.

S velikostí postele souvisí i rozměry lamelového roštu a matrace. Na trhu se nachází velké množství matrací z různých materiálů a konstrukcí. Platí, že výběr matrace byste měli opravdu důkladně zvážit a promyslet. A pokud si nejste jistí, pak se klidně obraťte na odborníky ze specializovaných prodejen, kde vám poradí.

Postel pro uskladnění sezónních věcí

Bytoví architekti a odborníci na zdravý spánek doporučují ponechat v ložnici minimum nábytku. Ovšem jak to udělat, když potřebujete někam umístit sezónní oblečení, polštáře a přikrývky pro hosty či náhradní povlečení? Vhodné řešení nabízí postele s úložným prostorem. Pod výklopným lamelovým roštem mají pevné dno, které utváří ideální místo pro uskladnění.

Dobře vyřešený úložný prostor má například dřevěná postel Ellen z masivního buku, dostupná na internetových stránkách prodejce potřeb pro zdravý spánek Matrace Comfort. Dno pod výklopným lamelovým roštem je vyvýšeno několik centimetrů nad zemí, takže dokáže pojmout dostatečné množství předmětů, a zároveň umožňuje snadné vysávání prachu a nečistot nashromážděných pod postelí. I díky tomu působí postel velmi vzdušně a elegantně.