Jste zde

Jak vybrat pilu pro řezání dřeva

motorová pila PR Zdroj: Envato Elements, Makita, Hecht
Práce se dřevem je úchvatná a velmi často vyžaduje radikální řez. Ten budete chtít někdy přesný a jemný, jindy hrubý a drsný. To, jak bude výsledek vypadat, ovlivní výběr pily. Správný výběr zapříčiní i to, že nebudete po práci tolik unaveni.

5. 9. 2022

Kolik zubů máš, taková jsi pila

Jako první je dobré sledovat počet zubů na pile (jak jemně/hrubě bude pila řezat). Čím nižší číslo, tím je pila vhodná spíše na hrubé práce. To, kolik má pila počtů zubů na palec, zjistíte na čepeli pily. Když budete chtít nařezezávat čepy, bude nutná jemnější pila (čepovka).

zuby-pily-na-drevo.jpg

zuby pily
Zdroj: 
Envato Elements, Makita, Hecht

Lupénkové pily, rámové pily a ocasky

Pro modeláře a jejich jemnou přesnou práci se nejvíce hodí lupénková pila. Pokud budete naopak nařezávat větší kusy prken, bude vhodnější pila s větší hrubostí zubů (rámová pila). Hledáte-li univerzálnost, sáhněte po klasické ocasce.

lupunkove-pily-ramove-pily-ocasky.jpg

druhy pil
Zdroj: 
Envato Elements, Makita, Hecht

Ruce odpočívají, je tu elektřina

Elektrický pohon nepatří do rukou jen profesionálům a lenivcům. Překvapivě – může být tím lepším řešením. V každém případě je řeč o pile pokosce, přímočaré pile (jemné přesné práce) a okružní pile (hrubší práce). Při jejich výběru sledujte výkon, rychlost kmitu, ale také bezpečnost nebo možnost dokoupení jednotlivých komponentů.

pokosova-pila.jpg

pokosová pila
Zdroj: 
Envato Elements, Makita, Hecht

Pořídit aku pilu?

Pohodlnost aku nářadí se nedá ničím nahradit. V každém případě je vhodné si z důvodu souvisejících baterií a nabíječek akumulátorové přístroje nakupovat jen od jednoho (ne více jak od dvou) výrobců.

aku-pily.jpg

aku pily
Zdroj: 
Envato Elements, Makita, Hecht

Řetězová pila jako nutnost

Řetězová pila na dřevo se dnes objevuje u nejednoho zahradníka i chataře. Liší se především výkonem, kdy do 2 kW vystačí na řez palivového dřeva. Pro častější řezání silnějších dřevin se pak už vyplatí pila o výkonu 3 kW a výše. Na kácení lesa a těžařské práce se pořizují pily o výkonu 4 kW a více.

Pokud se rozhodujete, jakou řetězovou pilu zvolit, určitě nesledujte jen výkon, ale také míru vibrací a hmotnost. Je vhodné například oželit výkon a mít nižší vibrace, než naopak. S vysokými vibracemi toho nakonec stejně více nenařežete.

Pokud hledáte nehlučný a bezúdržbový stroj, přichází na řadu elektrická motorová pila. Nečekejte u ní zázračné výkony, avšak její hmotnost a cena vás velmi mile překvapí.