Jste zde

Jak vybrat napáječku pro hospodářská zvířata?

Jak vybrat napáječku pro hospodářská zvířata? PR Zdroj: Depositphotos.com
Dostatek vody je základem ke spokojeným a hlavně zdravým hospodářským zvířatům. Ať už chováte krávy, slepice, ovce nebo koně, i v zimě je nutné zařídit jim dostatečný přísun tekutin a hlavně dát pozor na to, aby jim voda nezamrzla.

24. 1. 2024

Jak vybrat nejlepší napáječku (nejen) na chladné měsíce?

Pitný režim – kolik tekutin hospodářská zvířata potřebují?

Potřeba vody u hospodářských zvířat se odvíjí od mnoha faktorů, jako je např. počasí, ale také jejich aktivita.

Kůň v běžném provozu vypije kolem 20 litrů vody denně. Pokud je ale v tréninku, jeho potřeba vzroste až na 60 litrů.

Podobně velké rozdíly jsou např. také u krav. Suchostojná vypije 40 až 50 litrů denně, aktivní dojnice pak klidně až 180 litrů za den.

Ať už chováte jakákoliv zvířata, vždy by měla mít k pitné vodě bezproblémový přístup. Problém může samozřejmě nastat v extrémnějších podmínkách, zvlášť během mrazů.

Problém se zamrzáním nebo příliš nízkou teplotou vody můžete řešit pomocí nahřívaných či míčových napáječek. Na co se při výběru napáječky zaměřit?

Velikost a počet zvířat

První, na co se musíte při výběru zaměřit, je množství a druh zvířat. Podle toho budete znát jejich přibližnou spotřebu, což vám pomůže zjistit, po jaké (a po kolika) napáječce sáhnout.

U míčových napáječek si obvykle můžete vybrat z jednomíčové nebo dvoumíčové varianty, hlavní rozdíl mezi nimi je počet zvířat, které napojí. Např. jednomíčová napáječka UNO je vhodná pro 15 zvířat, dvoumíčová thermo napáječka od LaBuvette napojí až dvojnásobek.

Teplotní podmínky

Dalším důležitým faktorem při výběru napáječky do zimních měsíců jsou podmínky, ve kterých žijete. Některé napáječky odolají až teplotám do -40 °C (což v podmínkách ČR snad ani není a nebude nutné), v jiných naopak může voda zamrznout už při teplotě kolem -10 °C, což naopak může být poměrně nízký limit.

Údržba a instalace

Dalším důležitým faktorem je jednoduchost nebo složitost samotné instalace napáječky a samozřejmě i její údržba. Dávejte pozor na to, aby napáječka měla snadnou údržbu, protože čištění jistě nechcete ve vašem provozu věnovat více času než je nutné.

Tip na závěr

Napáječku i ostatní příslušenství pro zemědělská zvířata byste vždy měli vybírat u prodejce, který rozumí vašim potřebám. U nás je jedním ze takových e-shopů Ketris.cz, kde už přes 20 let seženete potřeby pro jezdce i zemědělce.