Jste zde

Jak vybrat kliku? Klidně s chobotem, pokud ladí s ostatními doplňky a má správnou rozteč

Zdroj: zephyravictrix (Flickr)

Na začátku 21. století se termín "kliky" užívá více pro procesy, při nichž cosi vyberete levým tlačítkem myši. My se dnes budeme věnovat klasickému významu tohoto slova. Kliky jsou totiž tím prvním, s čím přijdete při vstupu do bytu do styku.

7. 6. 2013


Jste před dveřmi, stojíte na rohožce a ještě netušíte, co vás v interiéru čeká. Bude tam čisto, špína nebo velký pes? Jediné jistoty ve chvílích plných očekávání představují dveře a klika, jíž třímáte v ruce. Možná by bylo dobré, aby už od prvního pohledu klika něco vypověděla o tajemném světě za dveřmi. Měli bychom ji co nejlépe sladit s interiérem, ale také zvolit vhodné technické parametry jako rozteč.

Právě tady se skrývá jedna ze základních chyb při vybavování nového bytu. Vstupní dveře přichází do bytu velmi brzy, mnohem dříve než interiérové doplňky, a leckdo v této fázi ještě nemá přesně promyšleno, jak by vlastně všechno mělo vypadat. Dochází tak k nesouladu kliky s ostatními doplňky.

Další články s "dveřní" tematikou:

kliky-2

90-72-92, to nejsou míry průměrné české ženy, ale obvyklé rozteče dveří. Zdroj: Matěj Baťha (Wikimedia Commons)

Jak vybrat správnou kliku? Hlavní je dát si pozor na barvu a tvar

Nejdříve volíme, zda chceme vložku na klíč tvaru dozického nebo cylindrického, tedy "fabku" nebo klasický klíč. Možné jsou ještě další vychytávky, bezpečnostní vložky, čtyřhrany pro bezpečnější uzamykání a mnoho dalšího.
Z hotelů a zahraničních filmů známe i odemykání pomocí čipové karty, ale ty se přece jen snáze zlomí. Kartu také těžko použijete v nouzi proti útočníkovi vystoupivšího z temnoty.

To hlavní, co nás zajímá při výběru kliky je její povrch. U toho se musíme důkladně rozhlédnout po okolí a zvážit, jak bude nová klika ladit s okolím. Do interiéru, kde převládá jednodušší plastový nábytek a stěny hýří barvami, raději nepořizujme sice krásnou, ale nevhodnou stříbrnou kliku.

Jak vypadají dobře sladěné interiéry? Podívejte se na některé do našich starších článků:

kliky-3

Klika divadla v portugalské Braze vypadá trochu zvláštně. Na první pohled není zcela jasné, za co ji vlastně máme chytit, aby se dveře otevřely. Zdroj: Joseolgon (Wikimedia Commons)

Na velikosti záleží, hlavně u rozteče

Design je sice důležitá věc, ovšem i u klik si musíme hlídat čísla, a nemáme na mysli jen cenu. Prodejci uvádí takzvanou rozteč, tedy vzdálenost osy kliky od osy zámku. Pořád nemáte představu o tom, co je rozteč? Na dveřích otáčíme klíčem a klikou. Délku prostoru mezi osami otáčení těchto předmětů nazýváme roztečí. V našich končinách se často vyskytují míry 90 a 72.

Už máte jasno, jaká klika se nejlépe hodí na vstupní dveře do bytu? Nelíbí se vám ta stávající? Poohlédněte se po jiné a slaďte ji dokonale s ostatními komponenty interiéru.

I pojišťovnu může zajímat, jaké máte dveře a kliky.

Soutěže o zajímavé ceny a články plné inspirace pro byt a dům. Nic z toho vám neunikne, pokud se stanete naším fanouškem na sociální síti Facebook.