Jste zde

Jak vybírat schodiště? Důležitá je estetika i dodržení stavebních předpisů

Zdroj: swn-schody.cz

Schod, stupnice, podstupnice. Tři až osmnáct stupňů. Páteřové versus vřetenové schodiště. Pokud jste si mysleli, že výběr schodiště bude hračka, zklameme vás. Je potřeba pohlídat spoustu věcí.

25. 4. 2013

Pokud dokončujete rodinný domek a ten není jen přízemní, pak vás výběr schodiště čeká a rozhodně nemine. Schodiště by mělo být komunikační páteří, mělo by být kvalitní a funkční a rozhodně by se na něm nemělo šetřit. Nevyhovující barvu na zdech přetřete, jednou postavené schodiště už ale jinam neumístíte.

Schodiště se může stát dominantou interiéru, případně může být součástí, která na první pohled rozhodně neupoutá a je očím návštěvníků skrytá. Pro oba dva typy nicméně platí, že by mělo být snadné jejich uklízení, že by se schodiště mělo nechat snadno udržovat a že by pod ním neměly být umístěná pohovka, ani jídelní kout. Komu by se líbilo, kdyby mu do polévky padal nepořádek z bot?

Řešte i bezpečnostní předpisy

Schody v domě nicméně nejsou jen o estetice a o umístění. V prvé řadě u nich musíte řešit hlavně předpisy, kterým i tato schodiště podléhají. Týkají se výšky jednotlivých stupňů, sklonu, zábradlí… Pokud je nedodržíte, stavební úřad vám nemusí stavbu zkolaudovat. A pak se připravíte o spoustu dalšího volného času a financí.

A jaké schodiště se vlastně nabízí? Mnoho domácností upřednostňuje dřevěné schodiště. To se liší tvarem a provedením. Zvolit lze moderní až futuristické schodiště, elegantní a jemný typ nebo naopak osvědčenou klasiku. I milovníci netradičních tvarů a zajímavého designu si přijdou na své. Nebo naopak sáhněte po kombinovaném schodišti vyrobeném ze dřeva a kovu.

U koho schodiště vybírat?

Zajímavá kombinovaná schodiště vyrábí třeba firma SWN Moravia s.r.o. Její modely schodiště ideálně doplňují celkový vzhled interiéru a jsou originálně řešeny. Ať už se jedná o vzdušná vřetenová schodiště, schodiště ve volném prostoru, modely s čistou linií a elegancí.

Na oficiálních internetových stránkách firmy si veškerá schodiště můžete prohlédnout na fotkách a dále se dozvíte, jak vypadá jejich základní provedení a zda jsou při jejich výrobě možné změny nebo úpravy. A pokud vás nabídka zaujme, kontaktujte obchodního zástupce nebo zajděte do některého z kamenných obchodů a produkty si prohlédněte osobně.

Firma pracuje s osvědčenými materiály, dbá na kvalitu a atraktivní vzhled, s jejich produkty budete tedy určitě spokojeni. Zkušení prodejci vám poradí s výběrem a vy se budete moci těšit, že váš interiér bude oživen zajímavým schodištěm s moderním designem.

Pokud vás do detailů zajímají předpisy, kterým stavba schodiště podléhá, mrkněte na článek, který vyšel v rubrice Bydlení na portálu iDnes.cz

Související články