Jste zde

Jak vybavit byt na pronájem?

Jak vybavit byt na pronájem? Zdroj: MIND AND I / Shutterstock
Vybavovat domácnost, kde se chystáte žít, má jiná pravidla, než když vybavujete byt určený k pronájmu. Pojďme se zaměřit na základní body, které vám pronajímání bytu významně usnadní.

4. 1. 2024

Odpovězte na otázky…

Pokud jste vlastníkem nemovitosti, kterou byste rádi pronajali, je třeba si nejprve odpovědět na pár otázek. Tou první a nejdůležitější je, zda budete pronajímat na krátkou dobu (obvykle turisté) nebo na delší čas. Jaké jsou další otázky, na které je potřeba znát odpověď, než začnete byt na pronájem vybavovat?

 1. Jaký typ nájemce si představuji? Studenti sdílející prostor, rodina s dětmi, jedna osoba, maximálně pár…, turisté a kolik maximálně?
 2. Jsem ochoten přijmout do bytu zvířata? A jaký typ? Zatímco s papouškem, rybičkami nebo morčetem se předpokládá minimum škod, pes nebo kočka už je jiný příběh…
 3. Budu byt pronajímat sám nebo přes agenturu či specializované servery?
 4. Pokrývá moje pojistka případné škody? A jaké?
 5. Jak budu řešit náklady za energie?

Jen pro úplnost:

 • z bytu určeného na pronájem si nelze odečítat úlevu na daních ze zaplacených úroků z hypotéky,
 • zkontrolujte pravidla DPH,
 • pronájem bytu je činnost podléhající dani z příjmu, je nutné si zřídit živnostenský list, případně rozšířit působnost stávajícího.

Co znamená nezařízený byt?

Když se řekne nezařízený byt, neznamená to, že zde jsou jen žárovky ze stropu a holé stěny. Nezařízený byt by měl zcela automaticky obsahovat: vanu či sprchový kout, umyvadlo, zrcadlo nebo skříňku nad umyvadlo, WC a kuchyňskou linku se základními spotřebiči. Bonusem jsou samozřejmě světla, případně věšáky na kabáty v předsíni. Pro větší pohodlí se doporučuje zabudovat do bytu i vestavěné skříně. Obvykle se sází na neutrální styl, který si budoucí nájemci dotvoří podle svých představ a preferencí. Širokou nabídku pro koupelny i kuchyně naleznete na webu Sanitino, kde jednoduše filtrujete nejen podle požadovaného typu místnosti, ale i vybavení. Detailnější filtrování pak nabízí výběr zúžit pomocí značky výrobku, rozměru, barevnosti či ceny. Nezařízený byt se obvykle nabízí pro dlouhodobější pronájmy.

shutterstock_1796755837.jpg

jak zařídit byt k pronájmu
Zdroj: 
David Hughes / Shutterstock

Krátkodobý pronájem?

Svět už dlouho není jen lokální záležitostí. Lidé se naučili objevovat i jiné kouty světa než ty, které mají na dosah jedné cesty autem. Spolu s tím roste i potřeba krátkodobých pronájmů. Při krátkodobém pronájmu (obvykle několik dní, maximálně týdnů) se předpokládá, že jedinec v bytě nalezne vše potřebné pro „přežití“ v komfortu. Samozřejmostí by mělo být:

 • plně vybavená koupelna (v ideálním případě i se základními hygienickými potřebami, včetně toaletního papíru, vysoušeče vlasů…),
 • kuchyň (opět jsou vítány základní potraviny, sůl, pepř a koření),
 • pokoj s postelí, povlečením a ručníky (pokud pronajímáte více místností, měla by existovat i možnost je uzamknout),
 • zařiďte wifi,
 • základní potřeby na úklid (hadr, kyblík, smeták…)
 • příjemným překvapením může být pračka (pak zde musí být také sušička nebo stojan na sušení prádla),
 • jako bonus můžete přidat pár tipů na výlety nebo sadu turistických průvodců, kam se cestovatel může podívat, případně jeden lístek na městskou dopravu.

Antibakteriální úprava a hladké linie

Spolu s pronájmem, zejména tím krátkodobým, vyvstává otázka údržby a úklidu. Pronajímatelé si obvykle najímají firmu nebo soukromou osobu. Je třeba však počítat i s praním lůžkovin a ručníků. Aby byt i se střídáním nájemců byl stále krásný, je třeba zvolit takové vybavení, které je odolné. Paradoxně často i více než to, co máme v domácnosti. Ověřte si, že sanitární keramika je opatřena antibakteriálním povrchem, snadněji ji budete udržovat v čistotě a uchová si také déle svůj krásný vzhled. Tuto informaci snadno zjistíte u produktů nabízených například na webu Sanitino.

Podobně postupujte i v případě vodovodních baterií, kdy je vhodné zjistit, zda jsou ošetřeny nějakou ochrannou vrstvou proti poškození a usazování vodního kamene. Sprchový kout můžete vybavit sprchovým setem obsahujícím hlavovou a ruční sprchu, třeba i s více typy proudů, který nájemce zajisté nadchne. Pro efektní vzhled i podporu praktické stránky doporučujeme vsadit na hladké linie, které se snadno a rychle čistí, a minimalizuje se riziko usazování nečistot. Podobně postupujte i v případě obkladů koupelny i kuchyně. Čím míň spár, tím snadnější údržba.