Jste zde

Jak ve vedrech zchladit domácího mazlíčka? Pořiďte chladicí podložku a pozor na teplotní šoky

pes co pije Zdroj: Shutterstock
Vysoké letní teploty nedávají zabrat jen lidem, ale i jejich čtyřnohým parťákům. Pokud máte jednoho takového doma, určitě přemýšlíte, jak mu pobyt během horkých dnů ulehčit. Máme pro vás praktické tipy i rady, co rozhodně nedělat.

21. 7. 2022

Pitný režim je základ. A to nejen u nás – u lidí, ale taky u našich milovaných chlupáčků. Dbejte proto na to, ať má zvíře neustále plné misky čerstvé vody. Klidně jich po domě, bytě nebo zahradě rozmístěte víc a nechte ho z nich upíjet postupně. 

Je obecně známo, že speciálně kočky velmi málo pijí. Pokud je to případ i vašeho mazlíka, snažte se do něj dostat maximum tekutin alespoň během jídla. Nejrůznější konzervy a kapsičky mu proto míchejte s dostatkem vody, případně pořiďte speciální kočičí fontánky, které kočky v pitném režimu podporují hravou a nenásilnou formou.

shutterstock_1869476839.jpg

kočka u větráku
Zdroj: 
Shutterstock
Pozor na to, že kočky málo pijí. A tak jim dostatek vody dostaňte alespoň do krmiva.

Pořiďte chladicí podložku

Zvíře si během dnů horka většinou samo vybere místo, kde je mu alespoň trošku komfortně. Pokud běžně nesmí na dlažbu v koupelně nebo ložnici, během horkého léta udělejte výjimku. Dlažba a kachličky zvíře příjemně ochladí a pomůže mu regulovat teplotu.

Pořídit můžete i speciální chladicí podložku, kterou koupíte za pár stokorun. Jakmile si na ní zvíře ustele, podložka se aktivuje a začne ho chladit. Chladící podložka pro mazlíčky pomůže ochladit okolní teplotu až o 10 °C. A to po 3 až 4 hodiny, kdy se bude potřebovat znovu „nabít“.

Věnujte čas péči o srst

Zejména u dlouhosrstých plemen je potřeba srst během léta prakticky dennodenně vyčesávat. Zbavení staré srsti pomáhá zvířatům lépe regulovat teplotu těla. Používat můžete speciální kartáče nebo oblíbené furminátory. Pamatujte, že zvíře by neměl proces vyčesávání v žádném případě bolet, ba právě naopak, mělo by si ho náležitě užívat.

shutterstock_1874873821.jpg

pes u větráku
Zdroj: 
Shutterstock
Postavte před větrák kostky ledu. A pak nechte psa, ať se chladí. Pokud máte někde studenou dlažbu, umožněte mu, ať se chladí na ní.

Procházky plánujte na ráno nebo večer

Chodit po rozpálených dlažebních kostkách a městském betonu asi není nic, co by si chlupáčci sami dobrovolně vybrali. Proto naplánujte venkovní venčení na brzké ranní, nebo pozdější večerní hodiny. Pokud přece jen během dne ven se zvířetem musíte, je na zvážení každého majitele, zda mu nepořídit speciální chladicí oblečky.

Nechte zvíře mrknout do mrazáku

Pro rychle zchlazení můžete na pár minut otevřít mrazničku a nechat zvíře, ať se nadýchá studeného vzduchu. Nikdy přes něj ale nepřehazujte mokrou deku nebo ho zbytečně nenamáčejte (třeba ve vaně). Zvířeti totiž můžete způsobit šok, ale taky přispět k jeho přehřátí. Krevní kapiláry se chladem smrští a teplo se začne vracet zpátky do těla.

Jak poznáte přehřátého mazlíčka?

Pokud teplotu v místnosti neuhlídáte a zvíře se přehřeje, prvotními znaky bude nadměrné slinění, skelný pohled, zhoršené a zrychlené dýchání, nervozita a apatie. Kočka může dýchat s jazykem vyplazeným ven podobně jako pes. Zvíře také většinou nereaguje na vnější podněty, zvyšuje se jeho srdeční frekvence a má příznaky šoku. V krajním případě může zvracet a upadnout do bezvědomí.

Jakmile u zvířete zpozorujete příznaky přehřátí, zahajte aktivní ochlazování. Pusťte do místnosti studený vzduch (třeba větrákem, před který umístíte misku s ledem), přesuňte zvíře k otevřené ledničce nebo mrazáku a po menších dávkách mu nabízejte vodu. Pokud příznaky během několika minut neodezní, případně se zhorší, neprodleně kontaktujte veterináře!

Použité zdroje:

  • https://www.zoohit.cz/magazin/kocky/pece-o-zdravi-kocky/kocka-horko
  • https://mamci.cz/jak-ochladit-domaci-mazlicky/
  • https://www.ifauna.cz/kocky/clanky/r/detail/7672/jak-zchladit-domaciho-mazlicka-v-horku/ 
  • https://stegra.cz/blog/jak-ochladit-psa-kocku-a-dalsi-domaci-mazlicky-b48.html

Související články