Jste zde

Jak utěsnit díru nebo trhlinu v bazénu

Jak utěsnit díru nebo trhlinu v bazénu PR Zdroj: Sukpaiboonwat / Shutterstock
Zahradní bazén dnes poskytuje osvěžení a zábavu obyvatelům nejednoho rodinného domu. Ale ani sebekvalitnější bazén není zcela imunní vůči poškození.

31. 8. 2022

Ta mohou vznikat nejrůznějšími způsoby a vždy znamenají potenciální velké problémy. Narušení celistvosti povrchu bazénu v podobě díry nebo trhliny může rychle přerůst v problém, který dokonale znemožní používání bazénu. Naštěstí existují způsoby, jak s tím něco dělat.

Kudy utíká voda?

Prvním předpokladem k utěsnění jakékoliv trhliny v povrchu bazénu je, že jí budete schopni najít. Někdy to bude snadné a bublinky nebo jiný jasně viditelný projev označí místo úniku, jindy bude třeba složitějšího hledání.

Trhliny a netěsnosti nemusí vzniknout jen přímým poškozením, tedy prasknutím nebo protržením, jinak jednolitého povrchu, ale voda může utíkat i jinudy. Typickými „podezřelými“ jsou prostory v okolí jednotlivých prvků osvětlení, těsnění u skimmeru, trysek, či jiných prostupů do skeletu bazénu. Všude tam může docházet k průniku vody. Dobrou zprávou je, že ve chvíli, kdy přítomnost trhliny nebo netěsnosti odhalíte, není nutné si zoufat. Řešení existují.

Teče mi bazén – Opravy trhlin a netěsností

Tradiční metody opravy poškozeného bazénu vyžadovaly často jeho vypuštění. Trend je ale zřejmý: umožnit lepení nebo opravu trhlin v pevném materiálu i pod vodou. Zatímco pro nadzemní bazény s tenkou PVC folií jsou určeny sady na lepení a opravné náplasti – jejich velký výběr naleznou majitelé bazénů třeba na webu Chemie-bazen.cz – pro pevnější materiály existují jiné, přitom však stejně efektivní, směsi.

Jedním z takových účinných těsnících směsí je kanadský prostředek Fix a Leak. Jedná se o preparát, který je schopen utěsnit trhliny (do průměru 3,175 mm) prakticky ve všech materiálech, od skořepiny, přes foliové, keramické, betonové, plastové a laminátové bazény po potrubní konstrukce.

Před použitím napusťte vodu v bazénu do plna, spusťte filtraci pouze na cirkulaci a nalejte přípravek do vody. Nechte 24 hodin běžet bazénovou filtraci. Pokud můžete, tak v průběhu těchto 24 hodin vodu míchejte, aby se přípravek měl možnost dostat do všech částí bazénu.

Poté nechte 48 hodin vodu v bazénu stát. Poté se již jedná o opravu trvalou.