Jste zde

Jak udělat zděný plot svépomocí? Jde to?

zděný plot PR Zdroj: Shutterstock
Řekli jste si, že je ten pravý čas si postavit plot, ale nevíte jak na to? Případně nevíte, jaký typ plotu byste upřednostňovali? Najdou se tací, kterým je jedno, jaký plot si postaví – ale to je mnohdy na škodu.

4. 2. 2023

Pravdou je, že se zděným plotem nikdy nešlápnete vedle…

Abyste mohli začít s prací musíte si vyřídit stavební povolení. A i když vám to nepřipadá jako důležitá věc, běžte se zeptat svého souseda, zda mu to nebude vadit – pokud vlastníte dům dál od dalších pozemků, pak je to jedno, ale jinak je dobré se domluvit se sousedem a udržovat vzájemné vztahy. Co je potřeba u stavby plotu dodržet, je výška do dvou metrů – pakliže stavíte vyšší, je potřeba si sehnat územní souhlas a oficiální podepsaný souhlas od svého souseda.

Základy a stavba plotu

Základ vyplníme betonem, který si buď namícháte sami v kolečku nebo využijte míchačku. Abyste věděli, na kolik vás míchačka může vyjít, podívejte se na homago.cz, kde najdete srovnání cen míchaček. Pro lepší pevnost základů použijeme 2–4 armatury. Jednu řadu želez dáme vodorovně a kousek na dno, druhý kousek pod horní okraj základu. Vrchní stranu základu srovnáme co nejlépe do vodorovné polohy a povrch uhlaďte. Před dalším zděním vrchol základu ošetříme izolací proti vodě penetračním nátěrem nebo izolační fólií.

První řadu plotových tvárnic uložíme do maltového lože. Do betonového základu zapustíme ve vzdálenosti 40 cm svisle přibližně 50 cm dlouhá armovací železa. Stavbu druhé řady tvárnic začneme tvárnicí na poloviční délku tak, aby se spáry mezi tvárnicemi vystřídaly. U plotu vyššího jak jeden metr ukládáme tvárnice do cementového lepidla. Jakmile postavíte dvě až tři řady zaplňte dutiny betonem. Abyste si byli jistí, že vaše dílo je rovné, používejte vodováhu.

Zděné sloupky

Každý plot by měl mít zděné sloupky. Jsou elegantní a dodávají plotu lepší vzhled. Každopádně by sloupky měly být vyzděny pouze na tloušťku jedné tvárnice. Ale tam, kde stavíte sloupky pro dvířka a vrata, by měly být sloupky vyzděny na tloušťku dvou tvárnic, a to vždy ob řadu překřížených. Nezapomeňte na potřebná místa zazdít železné kotvy a závěsy dvířek a vrat. Vrcholy soklů i sloupků ukončíme po vyplnění betonem krycími deskami. Uložíme je do lože z malty nebo cementového lepidla.

Na závěr!

Na závěr je potřeba si promyslet ještě dvě věci. Jednou z nich je dělení tvárnic. Tento počin je pro mnohé noční můrou. Ale není se čeho bát – stačí použít úhlovou brusku se speciálním řezacím kotoučem. Druhou věcí, kterou je potřeba zvážit je lícové zdivo. Dodá plotu (ale i domu) mnohem lepší vzhled! Vybrat si můžete hned z několika vzorů…