Jste zde

Jak správně vybavit prodejnu chlazením?

chlazení na prodejně Zdroj: pixabay.com
Plánujete si otevřít prodejnu nebo stánek s potravinami? Základním prvkem budou regály a chladicí zařízení. U regálů vás nečeká nic složitého, ale u chladícího zařízení už je to větší oříšek, co si ohlídat a podle čeho vybírat se dočtete v našem článku.

12. 3. 2020

Pořádné vybavení pro malou i velkou prodejnu

Nezáleží na tom, zda vybavujete velký nebo malý prostor, vždy je důležité volit také zařízení, které bude splňovat hygienické normy a také vaše požadavky. Proto je vždy důležité vědět, jaké zboží se bude prodávat.

Pokud se bude jednat o potraviny, lahůdky nebo maso, pak je základním prvkem chladicí vitrína, pult a také mrazák a lednice. Velikost chladicích zařízení, jejich umístění a také správný výběr konkrétních typů se musí vždy důkladně promyslet a naplánovat.

Klíčový je vždy prostor. Ten přináší celou řadu úskalí, omezení a omezený počet možných řešení. V případě vybavení malých podniků vybírejte takové spotřebiče, které mají nízkou spotřebu energie. Lepší je tak prvotní větší investice, aby se pak snížily roční náklady za provoz.

Moderní chladicí zařízení se také soustředí na CO2 a propan a to tak, že se snaží, aby byl co nejmenší dopad na životní prostředí a zároveň veškeré vybavení splňovalo směrnice EU.

Zdroj: pixabay.com

Parametry, které nesmíte podcenit

Hlavní parametry, které je nutné sledovat, jsou ty, které se starají o zvýšení energetické úspory, zajištění bezpečnosti potravin a jejich čerstvosti a také k lepší prezentaci zboží a také optimálnímu využití podlahové plochy.

Další parametry jsou:

  • kapacita, minimální a maximální teploty,
  • uzamykatelnost,
  • spotřeba,
  • servis a údržba,
  • emise, hluk apod.

Technické řešení

Moderní chladicí zařízení disponují vyšší odpařovací teplotou, optimalizovaným řízením proudění vzduchu, úsporným osvětlením. To vše také vede k snížení spotřeby až o 21 %.

Nezapomeňte na design

Chladicí zařízení musí být jednak funkční, ale také vypadat dobře, protože ho uvidí i váš zákazník. V současné době už není těžké najít funkční a zároveň designové chladicí vitríny, pulty a jiné zařízení. Můžete vybírat z nejrůznějších barev, tvarů a provedení. Klasika je bílá, prosklené části a jednoduché tvary.

Na trhu je ovšem k dostání také barevné provedení jako je šedá, antracitová, černá, nebo červená, zelená nebo modrá. Oblíbené jsou také provedení v lesklé, matné nebo s posuvnými dveřmi.