Jste zde

Jak si zařídit moderní interiér: Nepodceňujte výběr podlahy

jak si zařídit moderní interiér PR Zdroj: Shutterstock
Přivítejte doma svěží vítr v podobě změny interiéru. Moderní bydlení máte na dosah. Často stačí změnit pár prvků, pořídit nové doplňky nebo naopak odstranit zbytečnosti.

14. 8. 2023

Stylovou domácnost snadno vytvoříte i bez nákladné rekonstrukce. Přečtěte si, jaké prvky dokážou vykouzlit z nudného interiéru moderní oázu klidu a odpočinku.

Začněte od podlahy: Jaké materiály zmodernizují prostor

Nic neupoutá pozornost v místnosti tak, jako podlaha. Pokud už ta vaše dostala pořádně zabrat třeba domácími mazlíčky, dětmi nebo prostě jen léty používání, zkuste vybrat novou.

Při rozhodování o vhodném materiálu pro novou podlahu si položte několik důležitých otázek.

  • Jak složitá je instalace nové podlahy?
  • Kolik peněz do nové podlahy můžu investovat?
  • Jak snadná je údržba podlahy?
  • Jaká je odolnost podlahy?

Při hledání finančně dostupné, odolné a na údržbu a pokládku ne příliš složité podlahy jednoznačně vyniká vinylová podlaha.

Dlouho vítězila například plovoucí laminátová podlaha, která se stala oblíbenou alternativou drahých dřevěných podlah. S příchodem moderního vinylu se do našich domácností dostala podlaha, která dokáže splnit prakticky všechny nároky na vzhled, snadnou instalaci i jednoduchou údržbu.

Vinylovou podlahu seženete praktický v jakémkoli dekoru. V imitaci dřeva, dlažby nebo třeba betonu. Proto skvěle zapadne do jakéhokoli interiéru. Ať už si domácnost zařizujete třeba ve vzdušném skandinávském stylu, útulném boho stylu nebo strohém industriálním stylu.

U vinylu máte na výběr ze dvou typů podlah. Seženete lepenou vinylovou podlahu nebo vinylovou plovoucí podlahu click.

Plovoucí vinylová podlaha je méně náročná na instalaci díky systému zámku, kdy do sebe jednotlivé díly podlahy zapadnou.

U lepené vinylové podlahy se neobejdete bez precizního přilepení k podkladu. Lepený vinyl je ale odolnější vůči vlhkosti, takže se při dodržení správné pokládky hodí i do kuchyně nebo koupelny.

Vsaďte na barevné kontrasty a doplňky

Nebojte se v interiéru pracovat také s různými barvami a kontrasty. Například světle vymalovanou místnost vybavte tmavším nábytkem nebo výraznějšími doplňky.

Snažte se, aby měla každá místnost svůj dominantní prvek. V obývacím pokoji to může být například pohovka, skřínka pod televizi nebo knihovna.

Vedle nesáhnete ani moderním kusovým kobercem s výrazným vzorem, který zútulní celou místnost.

Mrkněte i na deky nebo přehozy z přírodních materiálů. Zkuste třeba bavlnu, len nebo ovčí vlnu.

Méně je více: Nezahlcujte interiér zbytečnostmi

Hromadění suvenýrů a dalších lapačů prachu na poličkách se raději vyhněte.

Moderní interiéry vynikají vzdušností, minimalismem a přehledností. Přeplácanou komodu plnou sošek, těžítek a dalších upomínkových drobnosti si domácí harmonii nenastolíte.

Pokud máte fotky vyskládané na poličce, zkuste je vyměnit za moderní fotorámečky na zeď. Uchováte si tak své oblíbené vzpomínky a zároveň oživíte a zútulníte interiér.

Nezapomeňte na osvětlení nebo květiny

Nepodceňujte ani pořízení správného osvětlení. Kromě hlavního lustru na stropě se nebojte vybírat další doplňková svítidla. Vytvořte si třeba příjemný relaxační koutek s křeslem, stolkem a velkou stojací lampu.

Mrkněte se i na moderní svítidla, u kterých snadno nastavíte intenzitu i barvu světla. Tlumeným světlem si jednoduše vykouzlíte příjemnou atmosféru třeba při podzimním sychravém dni.

Nepodceňujte ani barvu světla. Zejména v ložnici nebo obývacím pokoji se vyhněte studenému bílému světlu, které může negativně ovlivnit spánek.

Pokud si chcete například před spaním číst, vyberte si lampu s teplým světlem se žlutými, oranžovými a klidně až červenými tóny.

V moderním interiéru pak nesmí chybět ani květiny. Zkuste si na ně pořídit speciální poličky, vyvýšené květináče nebo stojany, ve kterých rostliny lépe vyniknou.

Ideální jsou nenáročné květiny, které nevyžadují speciální péči a vydrží i střídmější zálivku. Do takové skupiny patří například epipremnum se svými širokými světle zelenými listy. Rychle roste a můžete listy nechat volně přepadat nebo jim poskytnou oporu, po které se bude pnout.

Nebojte se při zařizování interiéru experimentovat s novými barvami, materiály a doplňky. I malé změny dokážou změnit interiér k nepoznání a přinést vám domů zcela novou a příjemnou atmosféru.