Jste zde

Jak si zařídit koutek pro počítač? Tady je inspirace!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Často pracujete z domova? Nebo „jen“ patříte mezi milovníky počítačových her, kteří dokážou být přilepení hodiny na obrazovce? V obou případech myslete na to, že pozornost si zaslouží i koutek pro počítač!

4. 6. 2016

Zapomeňte na starý kuchyňský stůl a židli, kterou měly kdysi v pokojíku vaše děti. Počítačový koutek a především vaše záda si zaslouží pořádné vybavení. A my vám poradíme, jak ho vybrat!

Místo pro práci i hru 

Pokud máte zaměstnání, které vyžaduje, abyste trávili hodně času u počítače, a to třeba i doma, rozhodně nepodceňujte zařizování pracovny s koutkem pro PC. Měla by vám plně vyhovovat, uvědomte si, že zde budete trávit spoustu hodin dlouhé roky. 

Budete u něj pracovat, ale rádi si tu třeba i zahrajete nějakou hru, když vás práce přestane bavit a budete se potřebovat nějak odreagovat. Najednou zjistíte, že u počítače trávíte několik hodin v jedné neměnné poloze bez jakéhokoli protažení, a to už začíná být pro vaši kondici nebezpečné.  

Vhodná výška stolu pomáhá 

Jestliže zařízení počítačového koutku vyberete špatně, vymstí se vám to. Pravděpodobně vám to způsobí nemalé zdravotní problémy a je možné, že zařízení budete muset měnit. To je pak samozřejmě spojeno s dalšími finančními náklady. 

Začněte proto výběrem vhodného ergonomického stolu. Pamatujte na vhodnou výšku stolu. Právě v ní může spočívat jádro problémů, pokud vás při práci budou bolet záda. Hrbení se u stolu je základem ro budoucí potíže. 

Správná židle poskytne oporu páteři 

Ovšem neméně důležitá je i ergonomická židle. Měla by splňovat celou řadu požadavků. Například výška sedáku musí být upravitelná podle vaší výšky. Nesmí v žádném případě chybět opěrky pro ruce, které ulevují svalům.  Stejně tak je třeba mít možnost nastavit si podle potřeby opěrku zad, protože jsou právě záda, která jsou během sezení nejvíce namáhána. Podstatná je opora hlavně v bederní oblasti. 

Výborná je i opěrka hlavy. I když ji při běžné práci nevyužijete, při odpočinku dokáže poskytnout výbornou oporu krční páteři. Kromě toho může židle umožňovat i naklánění i lehké houpání pro vhodnou relaxaci. Minimalizujete tak všechna zdravotní rizika spojená s dlouhodobým sezením.   

Související články