Jste zde

Jak si vylepšit okolí domu

jak si vylepšit okolí domu Zdroj: Pixabay
Ve svých domovech trávíme dost času na to, abychom jim věnovali náležitou péči. Pokud máte domeček, nezapomínejte, že součástí vašeho bydlení je kromě interiéru také okolí domku.

31. 5. 2021

Ať už máte velkou nebo jen menší zahradu, popusťte uzdu fantazii. Starším stavbám tím třeba dodáte život. Inspirujte se našimi nápady, jak si vylepšit okolí domu.

Bazén

Možná už na vaší zahradě je, možná ne. Pokud ano, co takhle přidat lehátka? Klasická plážová lehátka pořídíte za několik stovek, ovšem najdou se i luxusnější modely za několik tisíc. Pokud máte i lehátka, co byste řekli na ochranu před sluncem a slabým deštěm? Slunečník dodá místu tropickou atmosféru.

Můžete vybírat mezi nadzemními a zapuštěnými bazény. Nadzemní bazény vás nestojí moc financí, prostoru ani času potřebného ke stavbě. Oproti tomu bazény zapuštěné do země mají delší životnost, poskytují snazší přístup do vody a skvěle splývají se svým okolím.

young-woman-1684767_1280.jpg

bazén
Zdroj: 
Pixabay
Okolí domu je důležité. Dejte si na něm záležet.

Vířivka

V případě, že vás vidina bazénu příliš neláká, můžete svému bydlení přidat na hodnotě s pomocí vířivky. Ty přinášejí nesmírný odpočinek a uvolňují ztuhlé svalstvo. I u nich máte na výběr mezi dvěma typy, konkrétně mezi pevnými a nafukovacími.

Pevné vířivky oceníte pro dlouhou životnost, větší počet trysek a možnost využití po celý rok. Jsou s nimi však spojeny vyšší náklady jak na pořízení, tak na provoz. Nafukovací vířivky jsou naopak v obou případech cenově dostupnější a jejich instalace je jednoduchá, nejsou však vhodné k celoročnímu využití.

Zahradní stroje

Zahradní stroje okolí domu sice přímo nezkrášlí, ale výrazně pomohou s jeho úpravou.

Základem jsou sekačky, které pravděpodobně žádnému domu se zahradou nechybí. Vybírat můžete z bubnových, které se hodí převážně pro velké pozemky, rotačních s rotujícím nožem, nebo třeba robotických. Ty stačí nastavit a o zbytek se postarají samy. Před výběrem doporučujeme projít test robotických sekaček a seznámit se s možnostmi.

Kromě sekaček můžete výbavu doplnit o štípačky na dřevo, křovinořez, motorové pily nebo zahradní traktory. Traktory jsou velmi univerzální. Jejich primárním účelem je sekání trávy, ale díky různým adaptérům jim dodáte na multifunkčnosti a vytvoříte z nich např. shrabovač trávy.

Terasa

Jedním z nejlepších způsobů, jak využít volného prostoru kolem domu, je vybudování terasy. Průchod na terasu můžete dopřát nejen obýváku, ale všem pokojům, které se z dané strany domu nacházejí. Pokud jí navíc přidáte zahradní přístřešek v podobě pergoly, vysloužíte si nejeden obdivný pohled.

Terasy jsou vyráběny z několika různých materiálů. Nejčastěji bývá využívána dlažba, kámen, beton nebo dřevo. Terasa by měla odolat povětrnostním podmínkám i chemikáliím pocházejícím z bazénové vody. Ať už se rozhodnete pro prkna na terasu nebo dlaždice, vybírejte pečlivě.

Altánky

Trochu jiný typ zahradního přístřešku představují altány, které můžete zasadit kamkoliv. Mají stejné využití jako terasy, ale většinou bývají o něco zdobnější a na zahradě se nesmírně vyjímají. Volit můžete mezi sezónními nebo celoročními altánky.

water-165219_1280.jpg

Zdroj: 
Pixabay
Ať už plánujete mít v okolí domu cokoli, vybírejte obezřetně.

Sezónní altány mívají jednoduchou skládací konstrukci většinou z kovu, která umožňuje snadnou montáž. Vyznačují se poměrně nízkou cenou a možností přesunu podle potřeby. Celoroční altánky bývají převážně ze dřeva, jsou velmi stabilní, odolné a jejich životnost je delší.

Skleník

Pokud máte blízko k pěstování zeleniny nebo exotických rostlin, pak by vám mohl přijít vhod skleník. I ten se může stát součástí vaší zahrady, nebo dokonce domu. A to doslova. Některé skleníky totiž umožňují montáž přímo ke zdi.

Možná se vám skleníky u rodinného domku zdají nevzhledné a patří podle vás do zahrádkářských kolonií. Kvůli tomu se ale nemusíte vzdávat zeleně. Skalky v kombinaci s pestrobarevnými květinami budou mít na našich zahradách vždy čestné místo.