Jste zde

Jak si vybrat zimní obuv a pak se o ni správně starat?

Jak si vybrat zimní obuv a pak se o ni správně starat? Zdroj: Shutterstock
Zima už je tady. Pokud letos nechcete mrznout v nevhodných botách, včas zamiřte na nákupy. A pokud chcete mít velký výběr a spoustu značek na jednom místě, pořiďte si zimní obuv v obchodě Sportano.

21. 12. 2023

Kdo by se chtěl celou zimu trápit v botách na přechodné období jaro/podzim, nebo dokonce v botaskách či jiné nezateplené obuvi? Zimní obuv v obchodě Sportano už čeká jen na to, až po ní sáhnete a začnete si užívat vytříbeného stylu i funkčnosti a hřejivosti.

Výběr zimních bot? Nejde jen o vzhled

Jednou za čas si prostě zimní boty musíte pořídit, i když je třeba vybíráte neradi. Na co byste se měli zaměřit?

  • Když se vám boty nebudou líbit, těžko si je každé ráno s radostí nasadíte. Je to důležitý aspekt, nicméně i z něj se dá slevit a udělat kompromis. Na výběr jsou nejen barvy a celkový styl, ale i drobnosti, jako druh zapínání nebo ozdobné prvky.
  • Použité materiály. Na výběr je dnes spousta materiálů – kůže, její napodobeniny, syntetika… Právě ta hraje v současné době prim, protože je lehčí a odolnější vůči vodě. Na druhou stranu často není dostatečně prodyšná.
  • Voděodolnost a prodyšnost. Tyto vlastnosti úzce souvisí s použitými materiály. Pokud žijete ve městě, kde se zima přihlásí o slovo jednou do roka, nejspíš budete moct nosit jiné botky než ti, kteří žijí na horách a bez obuvi s naprosto perfektními vlastnostmi by skutečně trpěli. Důležité je, aby vaše nohy zůstávaly v suchu, a přitom mohly „dýchat“ a nezapařovaly se.
  • Podešev. Zpracování spodní části boty je další ze základních parametrů, které byste neměli přehlédnout. Některé podrážky jsou propracované s akcentem na protiskluznost, jiné tolik ne.
  • Izolace a tepelná ochrana. Zatímco ti otužilejší z nás toho moc nepotřebují, ti zmrzlejší uvítají poctivé zateplení, například umělým kožíškem. Této vlastnosti se při výběru skutečně věnujte.
  • Nepohodlné boty nikdo nosit nechce. Abyste byli celou zimu spokojení, v tomto bodě nedělejte kompromisy – tady je přesně čas případně slevit z požadavků na design. Raději pohodlné boty, na kterých se vám případně nelíbí vizuální detaily, než krásný model, ve kterém se budete několik zimních sezón trápit.
  • Určení. Vybírat si můžete samozřejmě i podle toho, kde chcete boty nosit. Hledáte zimní obuv na každodenní nošení po městě, nebo ty nejpoctivější pohorky na túry do hor?
  • Ekologicky šetrné provedení. Pokud vám extra záleží na životním prostředí, volte třeba i podle značky, která zaručuje ekologičnost výroby. Udržitelná móda je na vzestupu!

shoes-4738555_1280.jpg

zimní boty
Zdroj: 
mike_68/Pixabay

Jak se starat o zimní obuv, aby vám dlouho vydržela funkční?

Pokud nechcete po několika nošeních hořekovat, že „ty dnešní boty nic nevydrží“, zamiřte například sem https://sportano.cz/sportovni-doplnky/impregnace-a-pece-o-obuv pro kvalitní impregnaci na boty a další doplňky (jako například krémy nebo čisticí prostředky na obuv).

Správná péče by se neměla podceňovat. Dokáže totiž prodloužit životnost bot při zachování funkčních vlastností v nejvyšší možné míře. Investovat do ní trochu času se tedy ve finále vyplatí.

Kromě pravidelné impregnace se věnujte i čištění (zvlášť když se venku solí; při výběru ale dávejte pozor na vhodný výběr s ohledem na materiál obuvi) a vhodné skladování mimo sezónu (v teple, suchu a ideálně tam, kde se k botám dostane vzduch).